Specjalny zasi³ek opiekuñczy - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Specjalny zasi³ek opiekuñczy

Specjalny zasi³ek opiekuñczy przys³uguje w wysoko¶ci 520,00z³ miesiêcznie.

¦wiadczenie przys³uguj±ce za niepe³ne miesi±ce kalendarzowe wyp³aca siê w wysoko¶ci 1/30 ¶wiadczenia pielêgnacyjnego za ka¿dy dzieñ. Nale¿n± kwotê ¶wiadczenia zaokr±gla siê do 10 groszy w górê.

Specjalny zasi³ek opiekuñczy przys³uguje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia
25 lutego 1964 r. ? Kodeks rodzinny i opiekuñczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788, z pó¼n. zm.15)) ci±¿y obowi±zek alimentacyjny,
a tak¿e ma³¿onkom, je¿eli:
1) nie podejmuj± zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
2) rezygnuj± z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
? w celu sprawowania sta³ej opieki nad osob± legitymuj±c± siê orzeczeniem o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci albo
orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci ³±cznie ze wskazaniami: konieczno¶ci sta³ej lub d³ugotrwa³ej opieki lub pomocy innej
osoby w zwi±zku ze znacznie ograniczon± mo¿liwo¶ci± samodzielnej egzystencji oraz konieczno¶ci sta³ego wspó³udzia³u
na co dzieñ opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Specjalny zasi³ek opiekuñczy nie przys³uguje, je¿eli:

  1. osoba sprawuj±ca opiekê:
    • ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytu³u ¶mierci ma³¿onka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego ¶wiadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasi³ku sta³ego, nauczycielskiego ¶wiadczenia kompensacyjnego, zasi³ku przedemerytalnego lub ¶wiadczenia przedemerytalnego,
    • podlega obowi±zkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytu³ów,
    • ma ustalone prawo do ¶wiadczenia pielêgnacyjnego,
    • legitymuje siê orzeczeniem o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci;
  2. osoba wymagaj±ca opieki
    zosta³a umieszczona w rodzinie zastêpczej, z wyj±tkiem rodziny zastêpczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w zwi±zku z konieczno¶ci± kszta³cenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniaj±cej ca³odobow± opiekê, w tym w specjalnym o¶rodku szkolno-wychowawczym, z wyj±tkiem podmiotu wykonuj±cego dzia³alno¶æ lecznicz±, i korzysta w niej z ca³odobowej opieki przez wiêcej ni¿ 5 dni w tygodniu;
  3. na osobê wymagaj±c± opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcze¶niejszej emerytury;
  4. cz³onek rodziny osoby sprawuj±cej opiekê ma ustalone prawo do dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasi³ku opiekuñczego lub ¶wiadczenia pielêgnacyjnego;
  5. na osobê wymagaj±c± opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasi³ku rodzinnego z tytu³u opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasi³ku opiekuñczego lub prawo do ¶wiadczenia pielêgnacyjnego;
  6. na osobê wymagaj±c± opieki inna osoba jest uprawniona za granic± do ¶wiadczenia na pokrycie wydatków zwi±zanych z opiek±, chyba ¿e przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia spo³ecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu spo³ecznym stanowi± inaczej.

Specjalny zasi³ek opiekuñczy przys³uguje, je¿eli ³±czny dochód rodziny osoby sprawuj±cej opiekê oraz rodziny osoby wymagaj±cej opieki w przeliczeniu na osobê nie przekracza kwoty 664,00 z³.

Zasady ustalania dochodu rodziny, rodzaje dokumentów niezbêdnych do ustalenia tego dochodu, jak równie¿ zasady i terminy weryfikacji kryterium dochodowego do specjalnego zasi³ku opiekuñczego ? s± analogiczne jak do zasi³ku rodzinnego.

W przypadku gdy prawo do specjalnego zasi³ku opiekuñczego ustala siê na osobê znajduj±c± siê pod opiek± opiekuna prawnego lub umieszczon± w rodzinie zastêpczej spokrewnionej (w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastêpczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 i Nr 288, poz. 1690 oraz z 2012 r. poz. 579)), uwzglêdnia siê dochód rodziny osoby sprawuj±cej opiekê oraz dochód osoby wymagaj±cej opieki.

Specjalny zasi³ek opiekuñczy przyznawany jest na okres zasi³kowy.

Ustalaj±c prawo do zasi³ku na okres zasi³kowy trwaj±cy od 01.11.2014r. do 31.10.2015r. brany jest pod uwagê dochód osi±gniêty przez cz³onków rodziny w 2013 r..

W celu weryfikacji okoliczno¶ci dotycz±cych spe³nienia warunków do przyznania specjalnego zasi³ku opiekuñczego ka¿dorazowo przeprowadzany jest rodzinny wywiad ¶rodowiskowy (którego formularz i zasady przeprowadza ustalaj± odpowiednio przepisy dotycz±ce pomocy spo³ecznej).
Wywiad ten aktualizowany jest co 6 miesiêcy oraz w ka¿dej sytuacji, gdy zaistniej± w±tpliwo¶ci co do spe³nienia warunków do przedmiotowego ¶wiadczenia.

Wzór wniosku o specjalny zasi³ek opiekuñczy.



Za dochód osoby sprawuj±cej opiekê, zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy o ¶wiadczeniach rodzinnych, uwa¿a siê dochód nastêpuj±cych cz³onków rodziny:
ma³¿onków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostaj±ce na utrzymaniu dzieci w wieku do ukoñczenia 25 roku ¿ycia, a tak¿e dziecko, które ukoñczy³o 25 rok ¿ycia legitymuj±ce siê orzeczeniem o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci, je¿eli w zwi±zku z t± niepe³nosprawno¶ci± przys³uguje ¶wiadczenie pielêgnacyjne lub specjalny zasi³ek opiekuñczy; do cz³onków rodziny nie zalicza siê dziecka pozostaj±cego pod opiek± opiekuna prawnego, dziecka pozostaj±cego w zwi±zku ma³¿eñskim, a tak¿e pe³noletniego dziecka posiadaj±cego w³asne dziecko.

Za dochód rodziny osoby wymagaj±cej opieki rozumie siê dochód nastêpuj±cych cz³onków rodziny:

  1. w przypadku gdy osoba wymagaj±ca opieki jest ma³oletnia:
    • a) osoby wymagaj±cej opieki,
    • b) rodziców osoby wymagaj±cej opieki,
    • c) ma³¿onka rodzica osoby wymagaj±cej opieki,
    • d) osoby, z któr± rodzic osoby wymagaj±cej opieki wychowuje wspólne dziecko,
    • e) pozostaj±cych na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-d, dzieci w wieku do ukoñczenia 25. roku ¿ycia
      - z tym, ¿e do cz³onków rodziny nie zalicza siê dziecka pozostaj±cego pod opiek± opiekuna prawnego, dziecka pozostaj±cego w zwi±zku ma³¿eñskim, pe³noletniego dziecka posiadaj±cego w³asne dziecko, a tak¿e rodzica osoby wymagaj±cej opieki zobowi±zanego tytu³em wykonawczym pochodz±cym lub zatwierdzonym przez s±d do alimentów na jej rzecz;

  2. w przypadku gdy osoba wymagaj±ca opieki jest pe³noletnia:
    • a) osoby wymagaj±cej opieki,
    • b) ma³¿onka osoby wymagaj±cej opieki,
    • c) osoby, z któr± osoba wymagaj±ca opieki wychowuje wspólne dziecko,
    • d) pozostaj±cych na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-c, dzieci w wieku do ukoñczenia 25. roku ¿ycia
      - z tym, ¿e do sk³adu rodziny nie zalicza siê dziecka pozostaj±cego pod opiek± opiekuna prawnego, dziecka pozostaj±cego w zwi±zku ma³¿eñskim, a tak¿e pe³noletniego dziecka posiadaj±cego w³asne dziecko.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 09.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna