Pomoc Spo³eczna - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Pomoc Spo³eczna

Pomoc spo³eczna jest instytucj± polityki spo³ecznej pañstwa, maj±ca na celu umo¿liwienie osobom i rodzinom przezwyciê¿anie trudnych sytuacji ¿yciowych, których nie s± one w stanie pokonaæ, wykorzystuj±c w³asne uprawnienia, zasoby i mo¿liwo¶ci. Wspiera ich w wysi³kach zmierzaj±cych do zaspokojenia niezbêdnych potrzeb i umo¿liwia im ¿ycie w warunkach odpowiadaj±cych godno¶ci cz³owieka. Zadaniem pomocy spo³ecznej jest tak¿e zapobieganie trudnym sytuacjom ¿yciowym przez podejmowanie dzia³añ zmierzaj±cych do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji z ¶rodowiskiem.
 


Sposoby przyjmowania i za³atwiania spraw z zakresu pomocy spo³ecznej:


Postêpowanie z zakresu pomocy spo³ecznej O¶rodek podejmuje na wniosek osoby zainteresowanej (pisemny lub ustny z³o¿ony do protoko³u), jej przedstawiciela ustawowego lub innej osoby za zgod± osoby zainteresowanej.

Ponadto postêpowanie wszczynane jest z urzêdu – po uzyskaniu informacji o konieczno¶ci udzielenia pomocy przez pracownika socjalnego oraz informacji pochodz±cych od instytucji takich jak organizacje pozarz±dowe, zak³ady opieki zdrowotnej itp.



Komu przys³uguje prawo do pomocy spo³ecznej?


Prawo do pomocy spo³ecznej przys³uguje osobom i rodzinom, które znajduj± siê w trudnej dla nich sytuacji w szczególno¶ci z powodu:

  • ubóstwa,
  • sieroctwa,
  • bezdomno¶ci,
  • niepe³nosprawno¶ci,
  • d³ugotrwa³ej lub ciê¿kiej choroby,
  • przemocy w rodzinie,
  • potrzeby ochrony macierzyñstwa lub wielodzietno¶ci,
  • potrzeby ochrony ofiar handlu lud¼mi,
  • bezradno¶ci w sprawach opiekuñczo – wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zw³aszcza w rodzinach niepe³nych lub wielodzietnych,
  • trudno¶ci w integracji osób, które otrzyma³y status uchod¼cy,
  • trudno¶ci w przystosowaniu do ¿ycia po zwolnieniu z zak³adu karnego,
  • alkoholizmu lub narkomanii,
  • zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
  • klêski ¿ywio³owej lub ekologicznej,
  • lub innych okoliczno¶ci uzasadniaj±cych udzielenie pomocy spo³ecznej.



Komu przys³uguje prawo do ¶wiadczeñ pieniê¿nych?


  1. Osobie samotnie gospodaruj±cej, której dochód nie przekracza kwoty 542.00 z³
  2. Osobie w rodzinie, w której dochód na osobê nie przekracza kwoty 456.00z³
  3. Rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobê w rodzinie.


przy wyst±pieniu jednocze¶nie okoliczno¶ci wskazanej wy¿ej



Co to jest dochód?


Za dochód uwa¿a siê sumê miesiêcznych dochodów brutto pomniejszonych o:

– miesiêczne obci±¿enie podatkiem dochodowym od osób fizycznych

– sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne

– kwotê alimentów ¶wiadczonych na rzecz innych osób

z miesi±ca poprzedzaj±cego z³o¿enie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesi±ca, w którym wniosek zosta³ z³o¿ony, bez wzglêdu na tytu³ i ¼ród³o ich uzyskania.
Do dochodu nie wlicza siê, jednorazowych ¶wiadczeñ socjalnych, oraz ¶wiadczeñ w naturze, pomocy materialnej maj±cy charakter socjalny – stypendia szkolne z wyj±tkiem stypendiów studenckich, ¶wiadczeñ za prace spo³ecznie u¿yteczne.



Rodzaj ¶wiadczeñ z pomocy spo³ecznej:

  1. ¦wiadczenia pieniê¿ne:
  2. ¦wiadczenia niepieniê¿ne:

    • praca socjalna,
    • sprawienie pogrzebu – Je¿eli zmar³y nie mia³ ¶rodków utrzymania z ubezpieczenia spo³ecznego i nie ma osób zobowi±zanych do alimentacji, koszty pogrzebu pokrywa gmina. Wydatki na pokrycie kosztów sprawienia pogrzebu podlegaj± zwrotowi w ca³o¶ci lub czê¶ci z masy spadkowej. Je¿eli przys³uguje zasi³ek z ubezpieczenia spo³ecznego, to wydatki pokrywa siê z tego zasi³ku.
    • interwencja kryzysowa – stanowi zespó³ dzia³añ podejmowanych na rzecz osób i rodzin, w tym rodzin dotkniêtych przemoc±, tak aby zapobiegaæ powstawaniu lub pog³êbianiu siê dysfunkcji. Jest niezale¿na od dochodu. W ramach interwencji udziela siê w szczególno¶ci poradnictwa oraz schronienia, przyznania niezbêdnego ubrania jak równie¿ gor±cego posi³ku.
    • poradnictwo specjalistyczne,
    • schronienie – O¶rodek pomocy spo³ecznej mo¿e skierowaæ osobê bezdomn± lub osobê, która z ró¿nych powodów nie mo¿e pozostaæ w swoim miejscu zamieszkania, do noclegowni, domu dla bezdomnych i innych miejsc daj±cych schronienie (np. o¶rodki interwencji kryzysowej, hostele).
    • posi³ek – Pomoc w postaci jednego gor±cego posi³ku dziennie przys³uguje osobie, która w³asnym staraniem nie mo¿e go sobie zapewniæ; mo¿e to byæ ¶wiadczenie dora¼ne b±d¼ okresowe. Pomoc w tej formie, przyznana dzieciom i m³odzie¿y w okresie nauki w szkole mo¿e byæ realizowana w formie zakupu posi³ków.
    • niezbêdne ubranie – Pomoc w formie odzie¿y przyznaje siê osobie lub rodzinie, która jest jej pozbawiona. Pomoc taka udzielana jest je¿eli zasoby pieniê¿ne rodziny lub osoby samotnie gospodaruj±cej nie wystarczaj± na zaspokojenie niezbêdnych potrzeb zwi±zanych z odzie¿±. Pomoc ta w szczególno¶ci przyznawana jest z uwagi na: ubóstwo, sieroctwo, bezrobocie, niepe³nosprawno¶æ, d³ugotrwa³± chorobê, wielodzietno¶æ. Przyznanie niezbêdnego ubrania obejmuje dostarczenie bielizny, odzie¿y, obuwia stosownych rozmiarów i odpowiednich do pory roku.
    • us³ugi opiekuñcze i specjalistyczne us³ugi opiekuñcze,
    • pobyt w domu pomocy spo³ecznej – Osobie wymagaj±cej ca³odobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepe³nosprawno¶ci, nie mog±ce samodzielnie funkcjonowaæ w codziennym ¿yciu, której nie mo¿na zapewniæ niezbêdnej pomocy w formie us³ug opiekuñczych, przys³uguje prawo do umieszczenia w domu pomocy spo³ecznej. Dom pomocy spo³ecznej ¶wiadczy us³ugi bytowe, opiekuñcze, wspomagaj±ce i edukacyjne na poziomie obowi±zuj±cego standardu, w zakresie i formach wynikaj±cych z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywaj±cych.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna