Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkańców

Poradnik interesanta

Wieści znad Brennicy

Rozkład jazdy

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Ważne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostęp do aktów prawnych

Newsletter
Informacje HIV/AIDS

Ogólnopolska Kampania Multimedialna pod hasłem: “Zrób test na HIV”.

Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem, każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń. Od początku epidemii tj. od 1985 roku do 31 lipca 2011 odnotowano 14 725 zakażeń. Obecnie leczeniem ARV objętych jest około 5,5 tys. pacjentów, w tym 134 dzieci. W 2010 roku test kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) wykonało ponad 25 tys. osób i liczba ta z roku na rok wzrasta, świadomość możliwości wykonania testu nadal jest zbyt mała.

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Zrób test na HIV” realizowana w 2011 i 2012 roku jest kontynuacją dotychczasowych działań, wzmocnieniem kampanii „Wiedza ratuje życie” z przełomu 2010 i 2011 roku. Głównym celem kampanii „Zrób test na HIV” jest promowanie wykonywania testów w kierunku HIV, które można zrobić bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno diagnostycznych w całym kraju. Działania kampanii skierowane są do osób dorosłych, aktywnych seksualnie, odpowiedzialnych za zdrowie własne oraz partnera.

Więcej informacji dot. HIV/AIDS można uzyskać:
na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl

******************************************************

Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny organizuje multimedialną, ogólnopolską kampanię społeczną mającą na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS. Kampania jest kluczowym elementem działań profilaktycznych w Polsce i ma na celu ograniczenie zasięgu epidemii HIV/AIDS.

Kampania realizowana w latach 2008-2009 jest skierowana do osób podróżujących w kraju i za granicę – zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Pragniemy, by główne hasło kampanii – „Wróć bez HIV” – przekonało jej odbiorców, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego. Tak jak każdy gdzieś kiedyś podróżował lub zamierza podróżować. Jesteśmy przekonani, że kampania skłoni do refleksji i zachęci do podejmowania bezpieczniejszych zachowań, a także do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.

W Polsce główną drogę zakażeń HIV stanowią obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczęściej zakażają się osoby będące w grupach wiekowych od 18 do 29 lat oraz od 29 do 39 lat. Dlatego też kampania jest skierowana przede wszystkim do osób młodych i aktywnych seksualnie – żyjących w związkach formalnych, nieformalnych i nieposiadających stałego partnera.

Osoby młode są też najbardziej mobilne. Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski na co najmniej 2 miesiące stanowią osoby między 18 a 35 rokiem życia, stanu wolnego, mające co najmniej średnie wykształcenie i wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupę tę charakteryzuje duża aktywność seksualna i gotowość do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Często wyjazd oznacza rozłąkę ze stałym partnerem. Przekazy kampanii są skierowane także do osób przemieszczających się na terenie kraju.

Polacy mają wiedzę na temat „HIV/AIDS”, nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Brakuje im wyobraźni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowań. Nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.

Co chcemy powiedzieć poprzez kampanię „Wróć bez HIV”?
• Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania – HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie (Książka do pobrania).
• Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań.
HIV i AIDS nie zna granic.
• Seks, tak jak podróż, to wspaniałe przeżycie, może dawać dużo satysfakcji i szczęścia, jeśli zadbamy o swoje bezpieczeństwo (Zakażenie HIV i kobiety).
• Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy. Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera, choćby przypadkowego.
• Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny.
Zrób test na HIV ulotka do pobrania
Wynik dodatni ulotka do pobrania
Wynik ujemny ulotka do pobrania

Od 1 marca 2010 r. Telefon Zaufania HIV/AIDS jest czynny od poniedziałku od godz. 9.00 rano do soboty do godziny 21.00 (całodobowo), z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych.

Telefon Zaufania HIV/AIDS funkcjonuje pod numerem infolinii 801 888 448. Dzwoniąc na ten numer osoba inicjująca połączenie zapłaci wyłącznie za pierwszą minutę rozmowy wg stawki operatora lokalnego.

Osoby chcące dodzwonić się do Telefonu Zaufania HIV/AIDS z telefonów komórkowych lub zza granicy proszone są o korzystanie ze „starego” numeru: (22) 692 82 26.

Spot radiowy

ZAGRAJ

www.aids.gov.pl
www.aids.of.pl
www.hcube-project.eu

Gmina Brenna
Dziś jest: 04.12.2022
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
PPPZ e-Urząd Logo-forum Biblioteka
© 2022 Urząd Gminy Brenna