Informacje HIV/AIDS - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Informacje HIV/AIDS

Ogólnopolska Kampania Multimedialna pod has³em: “Zrób test na HIV”.

Ka¿dego dnia na ¶wiecie zaka¿a siê HIV ponad 7 tysiêcy osób, a oko³o 5 tysiêcy umiera z przyczyn zwi±zanych z HIV/AIDS. W Polsce tymczasem, ka¿dego roku wykrywa siê oko³o 800 zaka¿eñ. Od pocz±tku epidemii tj. od 1985 roku do 31 lipca 2011 odnotowano 14 725 zaka¿eñ. Obecnie leczeniem ARV objêtych jest oko³o 5,5 tys. pacjentów, w tym 134 dzieci. W 2010 roku test kierunku HIV w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) wykona³o ponad 25 tys. osób i liczba ta z roku na rok wzrasta, ¶wiadomo¶æ mo¿liwo¶ci wykonania testu nadal jest zbyt ma³a.

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS ?Zrób test na HIV? realizowana w 2011 i 2012 roku jest kontynuacj± dotychczasowych dzia³añ, wzmocnieniem kampanii ?Wiedza ratuje ¿ycie? z prze³omu 2010 i 2011 roku. G³ównym celem kampanii ?Zrób test na HIV? jest promowanie wykonywania testów w kierunku HIV, które mo¿na zrobiæ bezp³atnie i anonimowo w punktach konsultacyjno diagnostycznych w ca³ym kraju. Dzia³ania kampanii skierowane s± do osób doros³ych, aktywnych seksualnie, odpowiedzialnych za zdrowie w³asne oraz partnera.

Wiêcej informacji dot. HIV/AIDS mo¿na uzyskaæ:
na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS www.aids.gov.pl

******************************************************

Krajowe Centrum ds. AIDS po raz kolejny organizuje multimedialn±, ogólnopolsk± kampaniê spo³eczn± maj±c± na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat HIV i AIDS. Kampania jest kluczowym elementem dzia³añ profilaktycznych w Polsce i ma na celu ograniczenie zasiêgu epidemii HIV/AIDS.

Kampania realizowana w latach 2008-2009 jest skierowana do osób podró¿uj±cych w kraju i za granicê ? zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Pragniemy, by g³ówne has³o kampanii ? ?Wróæ bez HIV? ? przekona³o jej odbiorców, ¿e problem HIV/AIDS mo¿e dotyczyæ ka¿dego. Tak jak ka¿dy gdzie¶ kiedy¶ podró¿owa³ lub zamierza podró¿owaæ. Jeste¶my przekonani, ¿e kampania sk³oni do refleksji i zachêci do podejmowania bezpieczniejszych zachowañ, a tak¿e do poznania swojego statusu serologicznego poprzez zrobienie testu w kierunku HIV.

W Polsce g³ówn± drogê zaka¿eñ HIV stanowi± obecnie ryzykowne zachowania seksualne. Najczê¶ciej zaka¿aj± siê osoby bêd±ce w grupach wiekowych od 18 do 29 lat oraz od 29 do 39 lat. Dlatego te¿ kampania jest skierowana przede wszystkim do osób m³odych i aktywnych seksualnie ? ¿yj±cych w zwi±zkach formalnych, nieformalnych i nieposiadaj±cych sta³ego partnera.

Osoby m³ode s± te¿ najbardziej mobilne. Jak wynika z badañ G³ównego Urzêdu Statystycznego, najliczniejsz± grupê osób wyje¿d¿aj±cych z Polski na co najmniej 2 miesi±ce stanowi± osoby miêdzy 18 a 35 rokiem ¿ycia, stanu wolnego, maj±ce co najmniej ¶rednie wykszta³cenie i wyje¿d¿aj±ce zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Grupê tê charakteryzuje du¿a aktywno¶æ seksualna i gotowo¶æ do poszukiwania lub zmiany partnera seksualnego. Czêsto wyjazd oznacza roz³±kê ze sta³ym partnerem. Przekazy kampanii s± skierowane tak¿e do osób przemieszczaj±cych siê na terenie kraju.

Polacy maj± wiedzê na temat ?HIV/AIDS?, nie stosuj± jej jednak w ¿yciu codziennym. Brakuje im wyobra¼ni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowañ. Nie odnosz± mo¿liwo¶ci zaka¿enia HIV do siebie.

Co chcemy powiedzieæ poprzez kampaniê ?Wróæ bez HIV??
? Niewa¿ne kim jeste¶, gdzie jeste¶, co robisz, jakie masz wykszta³cenie, czy te¿ przekonania ? HIV i AIDS mo¿e dotyczyæ tak¿e Ciebie (Ksi±¿ka do pobrania).
? Zawsze i wszêdzie unikaj ryzykownych zachowañ.
? HIV i AIDS nie zna granic.
? Seks, tak jak podró¿, to wspania³e prze¿ycie, mo¿e dawaæ du¿o satysfakcji i szczê¶cia, je¶li zadbamy o swoje bezpieczeñstwo (Zaka¿enie HIV i kobiety).
? Wykorzystuj wiedzê o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, u¿ywaj prezerwatywy. Nie bój siê rozmawiaæ o przesz³o¶ci seksualnej partnera, choæby przypadkowego.
? Zrób test na HIV, dowiedz siê jaki jest Twój status serologiczny.
Zrób test na HIV ulotka do pobrania
Wynik dodatni ulotka do pobrania
Wynik ujemny ulotka do pobrania

Od 1 marca 2010 r. Telefon Zaufania HIV/AIDS jest czynny od poniedzia³ku od godz. 9.00 rano do soboty do godziny 21.00 (ca³odobowo), z wy³±czeniem niedziel i dni ¶wi±tecznych.

Telefon Zaufania HIV/AIDS funkcjonuje pod numerem infolinii 801 888 448. Dzwoni±c na ten numer osoba inicjuj±ca po³±czenie zap³aci wy³±cznie za pierwsz± minutê rozmowy wg stawki operatora lokalnego.

Osoby chc±ce dodzwoniæ siê do Telefonu Zaufania HIV/AIDS z telefonów komórkowych lub zza granicy proszone s± o korzystanie ze ?starego? numeru: (22) 692 82 26.

Spot radiowy

ZAGRAJ

www.aids.gov.pl
www.aids.of.pl
www.hcube-project.eu

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna