Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Kultura i Sport

Gmina położona na styku kultur wzajemnie od siebie zależnych i mających wpływ, ale jednak różnych i pod względem mentalności i pod względem tradycji. Składa się z trzech części. Brenna to kolebka góralszczyzny. Tego, co kojarzy się z Beskidami, owcami, rolnictwem, folklorem wiejskim wyśpiewanym przez białe głosy. Górki Wielkie i Małe ocierają się natomiast już o ten drugi trzon kulturowy. Położenie warunkowało współpracę handlową ze Śląskiem Cieszyńskim. Stare Księstwo zamieszkiwała elita, która z upodobaniem przenosiła się na mniej zamieszkane i bliskie naturze tereny Górek, budując tam szlacheckie dworki i otaczając się przyrodą. Górki Wielkie przez jakiś czas były też własnością rodu Kossaków. Do dziś zachowały się ruiny ich dworu i w parku wokół nich funkcjonuje muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Pisarka zresztą opisała tę okolicę choćby w książce doskonale znanej zwłaszcza dzieciom: „Przygody Kacperka – Góreckiego Skrzata”. W tym samym miejscu dziś odbywają się wakacyjne spotkania muzyczno-artystyczne pod nazwą „Soboty u Kossaków”; a zaadaptowane na schronisko pomieszczenia wraz z przyległym terenem dają miejsce na organizowanie „Pikniku pod Buczem”. Jeśli dodać do tego piękny, zabytkowy kościółek pod wezwaniem Wszystkich Świętych, zbudowany przez mieszkańców w XVI w, widać bogactwo kulturowe, któremu trudno zaprzeczyć. A to przecież dopiero jedna część Gminy…

Gdy pojedzie się lub pójdzie dalej, doliną w górę rzeki Brennicy, dociera się do Brennej. Pierwsze, co się z tą miejscowością kojarzy tym, którzy byli tu chociaż raz, to góry i rzeka. Góry – Beskidy, otaczające miejscowość z trzech stron, znacząco wpłynęły na rozwój charakterystycznych dla tego regionu gałęzi przemysłu, ale przede wszystkim kultury. Górale breńscy od zawsze czuli silną autonomię względem swoich sąsiadów „zza góry”. Wykształciły się na naszym terenie tradycje właściwe tylko Brennej, albo zaczerpnięte z kultur innych wsi, jednak zmodyfikowane w większym lub mniejszym stopniu. Przykładów tego jest wiele. Warto wspomnieć niektóre z nich – te, które najczęściej można spotkać, te, które nie są wyłącznie odtwarzaną tradycją, swoistą „szopką” folklorystyczną, choćby jak barwną, jednak realizowaną głównie w formie przedstawień w wykonaniu zespołów regionalnych, działających na terenie gminy. Te, które najzwyczajniej w świecie są wciąż żywe. Kolędowanie. „Pastuszki” z „betlemkem” chodzą od domu do domu, co roku przedstawiając ten sam „spektakl” bożonarodzeniowy, z tekstem zachowanym od lat w tej samej wersji. Chodzenie z gaiczkiem w drugi dzień świąt Wielkanocnych. Gospodarstwo odwiedzone przez dziewczynki z obwieszoną pisankami i wstążeczkami choinką miało szczęśliwie i dostatnio dotrwać do siego roku. Wreszcie Noc Świętojańska – bez puszczania wianków, za to z paleniem ognia i wspólną modlitwą.

Modlitwa, na której łączą się ludzie różnych wyznań poza kościołem ma również miejsce podczas dorocznych dożynek. Bo Brenna to także dobrze rozumiany ekumenizm i szacunek tak dla religii innej niż katolicka, jak i dla ludzi, którzy tę religię wyznają. Tradycją jest zapraszanie na święta proboszcza parafii ewangelicko – augsburgskiej, wspólne odprawianie nabożeństwa i śpiewanie chórów kościelnych obydwu wyznań połączonych w jeden. Dzieci uczy się w ten sposób tolerancji nie rozumianej wyłącznie jako „tolerowanie”, ale jako właśnie szacunek dla odmienności.

Dzięki temu rzadko można zaobserwować konflikty na religijnym tle, a ludzie różnych wyznań mogą wspólnie organizować i brać udział w przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych. A cyklicznych imprez tego rodzaju jest w Brennej cała masa. Te związane z tradycją już wspomniałam: Noc Świętojańska, Dożynki. Do tego w kanonie imprez znajdzie się zawsze miejsce na zabawę sylwestrową i mojówkę. Poza tym mamy też szereg imprez sportowych i turystycznych. Derby piłkarskie, rajdy górskie – na nogach i w siodle, bo co roku odbywa się też „Ścieżka Huculska”, rajdy rowerowe, zawody w bieganiu czy nordic walking.

Coś dla siebie znajdą także w Brennej pasjonaci sztuki, zarówno ludowej, oglądając ekspozycję w gminnym Ośrodku Promocji, Kutry i Sportu, jak i „wysokiej”, na różnych wystawach, pokazach kina plenerowego czy biorąc udział w „Czwartkach Artystycznych”.

Położenie gminy a dalszym ciągu wywiera wielki wpływ na jej rozwój. Mieszkańcy dostosowują swoje pomysły na biznes do miejsca, w którym żyją, przez co nieustannie rozwija się baza noclegowa, restauratorska i rekreacyjna. Od wspomnianych już szlaków i schronisk górskich, przez stadniny, park linowy, boiska, gospodarstwa agroturystyczne, po hotele i spa.

Nic, tylko korzystać.

Gmina Brenna
Dziś jest: 01.10.2022
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
PPPZ e-Urząd Logo-forum Biblioteka
© 2022 Urząd Gminy Brenna