Kultura i Sport - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Kultura i Sport

Gmina po³o¿ona na styku kultur wzajemnie od siebie zale¿nych i maj±cych wp³yw, ale jednak ró¿nych i pod wzglêdem mentalno¶ci i pod wzglêdem tradycji. Sk³ada siê z trzech czê¶ci. Brenna to kolebka góralszczyzny. Tego, co kojarzy siê z Beskidami, owcami, rolnictwem, folklorem wiejskim wy¶piewanym przez bia³e g³osy. Górki Wielkie i Ma³e ocieraj± siê natomiast ju¿ o ten drugi trzon kulturowy. Po³o¿enie warunkowa³o wspó³pracê handlow± ze ¦l±skiem Cieszyñskim. Stare Ksiêstwo zamieszkiwa³a elita, która z upodobaniem przenosi³a siê na mniej zamieszkane i bliskie naturze tereny Górek, buduj±c tam szlacheckie dworki i otaczaj±c siê przyrod±. Górki Wielkie przez jaki¶ czas by³y te¿ w³asno¶ci± rodu Kossaków. Do dzi¶ zachowa³y siê ruiny ich dworu i w parku wokó³ nich funkcjonuje muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Pisarka zreszt± opisa³a tê okolicê choæby w ksi±¿ce doskonale znanej zw³aszcza dzieciom: ?Przygody Kacperka ? Góreckiego Skrzata?. W tym samym miejscu dzi¶ odbywaj± siê wakacyjne spotkania muzyczno-artystyczne pod nazw± ?Soboty u Kossaków?; a zaadaptowane na schronisko pomieszczenia wraz z przyleg³ym terenem daj± miejsce na organizowanie ?Pikniku pod Buczem?. Je¶li dodaæ do tego piêkny, zabytkowy ko¶ció³ek pod wezwaniem Wszystkich ¦wiêtych, zbudowany przez mieszkañców w XVI w, widaæ bogactwo kulturowe, któremu trudno zaprzeczyæ. A to przecie¿ dopiero jedna czê¶æ Gminy?

Gdy pojedzie siê lub pójdzie dalej, dolin± w górê rzeki Brennicy, dociera siê do Brennej. Pierwsze, co siê z t± miejscowo¶ci± kojarzy tym, którzy byli tu chocia¿ raz, to góry i rzeka. Góry ? Beskidy, otaczaj±ce miejscowo¶æ z trzech stron, znacz±co wp³ynê³y na rozwój charakterystycznych dla tego regionu ga³êzi przemys³u, ale przede wszystkim kultury. Górale breñscy od zawsze czuli siln± autonomiê wzglêdem swoich s±siadów ?zza góry?. Wykszta³ci³y siê na naszym terenie tradycje w³a¶ciwe tylko Brennej, albo zaczerpniête z kultur innych wsi, jednak zmodyfikowane w wiêkszym lub mniejszym stopniu. Przyk³adów tego jest wiele. Warto wspomnieæ niektóre z nich ? te, które najczê¶ciej mo¿na spotkaæ, te, które nie s± wy³±cznie odtwarzan± tradycj±, swoist± ?szopk±? folklorystyczn±, choæby jak barwn±, jednak realizowan± g³ównie w formie przedstawieñ w wykonaniu zespo³ów regionalnych, dzia³aj±cych na terenie gminy. Te, które najzwyczajniej w ¶wiecie s± wci±¿ ¿ywe. Kolêdowanie. ?Pastuszki? z ?betlemkem? chodz± od domu do domu, co roku przedstawiaj±c ten sam ?spektakl? bo¿onarodzeniowy, z tekstem zachowanym od lat w tej samej wersji. Chodzenie z gaiczkiem w drugi dzieñ ¶wi±t Wielkanocnych. Gospodarstwo odwiedzone przez dziewczynki z obwieszon± pisankami i wst±¿eczkami choink± mia³o szczê¶liwie i dostatnio dotrwaæ do siego roku. Wreszcie Noc ¦wiêtojañska ? bez puszczania wianków, za to z paleniem ognia i wspóln± modlitw±.

Modlitwa, na której ³±cz± siê ludzie ró¿nych wyznañ poza ko¶cio³em ma równie¿ miejsce podczas dorocznych do¿ynek. Bo Brenna to tak¿e dobrze rozumiany ekumenizm i szacunek tak dla religii innej ni¿ katolicka, jak i dla ludzi, którzy tê religiê wyznaj±. Tradycj± jest zapraszanie na ¶wiêta proboszcza parafii ewangelicko ? augsburgskiej, wspólne odprawianie nabo¿eñstwa i ¶piewanie chórów ko¶cielnych obydwu wyznañ po³±czonych w jeden. Dzieci uczy siê w ten sposób tolerancji nie rozumianej wy³±cznie jako ?tolerowanie?, ale jako w³a¶nie szacunek dla odmienno¶ci.

Dziêki temu rzadko mo¿na zaobserwowaæ konflikty na religijnym tle, a ludzie ró¿nych wyznañ mog± wspólnie organizowaæ i braæ udzia³ w przedsiêwziêciach kulturalnych i sportowych. A cyklicznych imprez tego rodzaju jest w Brennej ca³a masa. Te zwi±zane z tradycj± ju¿ wspomnia³am: Noc ¦wiêtojañska, Do¿ynki. Do tego w kanonie imprez znajdzie siê zawsze miejsce na zabawê sylwestrow± i mojówkê. Poza tym mamy te¿ szereg imprez sportowych i turystycznych. Derby pi³karskie, rajdy górskie ? na nogach i w siodle, bo co roku odbywa siê te¿ ?¦cie¿ka Huculska?, rajdy rowerowe, zawody w bieganiu czy nordic walking.

Co¶ dla siebie znajd± tak¿e w Brennej pasjonaci sztuki, zarówno ludowej, ogl±daj±c ekspozycjê w gminnym O¶rodku Promocji, Kutry i Sportu, jak i ?wysokiej?, na ró¿nych wystawach, pokazach kina plenerowego czy bior±c udzia³ w ?Czwartkach Artystycznych?.

Po³o¿enie gminy a dalszym ci±gu wywiera wielki wp³yw na jej rozwój. Mieszkañcy dostosowuj± swoje pomys³y na biznes do miejsca, w którym ¿yj±, przez co nieustannie rozwija siê baza noclegowa, restauratorska i rekreacyjna. Od wspomnianych ju¿ szlaków i schronisk górskich, przez stadniny, park linowy, boiska, gospodarstwa agroturystyczne, po hotele i spa.

Nic, tylko korzystaæ.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 19.03.2024
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna