Narkomania - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Narkomania

Uzale¿nienie – nabyta silna potrzeba wykonywania jakiej¶ czynno¶ci lub za¿ywania jakiej¶ substancji. W praktyce okre¶lenie to ma kilka znaczeñ.

W jêzyku potocznym termin “uzale¿nienie” jest stosowany g³ównie do osób, które nadu¿ywaj± narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontek¶cie mo¿e odnosiæ siê do wielu innych zachowañ, np. gier hazardowych, ogl±dania telewizji, internetu, czy seksu. S± to uzale¿nienia czêsto mniej znane i opisane, nie zawsze nawet okre¶lane w oficjalnych klasyfikacjach chorób, ICD-10 i DSM IV, jako zaburzenie. Dlatego wspó³czesna psychologia traktuje pojêcie uzale¿nienia szeroko i zak³ada, ¿e obejmuje ono tak¿e (...) inne wypadki, kiedy ludzie czuj± siê zmuszeni anga¿owaæ siê w ryzykowne, “wymykaj±ce siê spod kontroli” zachowania (...)

Grupa substancji , których nadu¿ywanie prowadzi do uzale¿nienia fizjologicznego jest niewielka. Najwa¿niejsze z nich to (w nawiasie nazwa choroby polegaj±cej na uzale¿nieniu od danej substancji):

  • nikotyna (nikotynizm)
  • alkohol etylowy (alkoholizm)
  • opiaty (heroina, morfina i inne)
  • barbiturany (pochodne kwasu barbiturowego) stosowane jako leki nasenne
  • niektóre steroidy (zwane nies³usznie sterydami)
  • benzodiazepiny (grupa leków psychotropowych)

Do uzale¿nienia fizjologicznego nie prowadz± amfetamina (zdania badaczy s± podzielone), LSD, THC ani wiele innych substancji psychoaktywnych stosowanych rekreacyjnie.

Zdania badaczy s± podzielone w sprawie kofeiny2.

Ciekawym przyk³adem wywo³ywania czystej zale¿no¶ci fizjologicznej przy braku psychicznej s± niektóre pochodne steroidów. Zale¿no¶æ ta jest na tyle silna, i¿ leków tych nie mo¿na odstawiæ nagle, gdy¿ mo¿e zagroziæ to ¿yciu pacjenta.

PILNUJ DRINKA
Ruszy³a nowa kampania informacyjna Krajowego Biura ds. Przeciwdzia³ania Narkomanii dotycz±ca bezpieczeñstwa m³odzie¿y podczas imprez muzycznych w klubach i dyskotekach.

W ostatnich latach coraz czê¶ciej s³ychaæ o wykorzystywaniu substancji odurzaj±cych w celach przestêpczych i o tragicznych czêsto skutkach wydarzeñ z tym zwi±zanych. Poniewa¿ ofiarami tych przestêpstw bywaj± najczê¶ciej kobiety, substancje te zosta³y nazwane ?pigu³kami gwa³tu?.
Najbardziej znan± z tych substancji jest GHB (gamma-hydroksyma¶lan), ale to nie jedyny ¶rodek wykorzystywany do osza³amiania upatrzonych osób w celu dokonania gwa³tu, kradzie¿y lub innego przestêpstwa. Rzecz jednak nie w nazwach, lecz w niebezpiecznym i podstêpnym dzia³aniu tych preparatów, które ze wzglêdu na ich specyfikê mo¿na dodaæ do napoju bez wiedzy potencjalnej ofiary. Substancje te s± na ogó³ bezbarwne, bezzapachowe i praktycznie bez smaku, wystêpuj± w postaci p³ynu, proszku, tabletek lub granulatu. Podane w ma³ych ilo¶ciach wywo³uj± stan zbli¿ony do upojenia alkoholowego, os³abiaj±c czujno¶æ i zwiêkszaj±c uleg³o¶æ. Wiêksze dawki powoduj± uczucie oszo³omienia, zawroty g³owy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyra¼nym mówieniem. Powoduj± jednocze¶nie stan nie¶wiadomo¶ci oraz zanik pamiêci bez utraty przytomno¶ci. Substancje mieszane z alkoholem potêguj± dzia³anie depresyjne. Osoba pod wp³ywem takiej substancji sprawia wra¿enie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego ³atwo wyprowadziæ j± z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy.
Miejsca masowych imprez, takich jak dyskoteki czy kluby muzyczne, sprzyjaj± sytuacjom przestêpczym, poniewa¿ naturalnym elementem zabaw tanecznych s± napoje, a spotkania m³odzie¿owe z za³o¿enia s³u¿± poznawaniu innych osób i niezwykle ³atwo w takich sytuacjach zapomnieæ o wszelkich zagro¿eniach. Maj±c to na uwadze, Krajowe Biuro ds. Przeciwdzia³ania Narkomanii zainicjowa³o kampaniê informacyjn± skierowan± do m³odych bywalców imprez muzycznych, pod has³em ?Pilnuj drinka?. Kampania rozpoczê³a siê pod koniec listopada 2007 roku i objê³a prawie 80 klubów w ca³ej Polsce, w których umieszczono kilkaset plakatów zwracaj±cych uwagê na istniej±ce niebezpieczeñstwa zwi±zane z przestêpczymi substancjami. Akcja bêdzie prowadzona do koñca 2007 roku w formie nazwanej ?W4OCZY?, poniewa¿ plakaty prezentowane s± w specjalnych ramkach znajduj±cych siê w toaletach klubowych. Dla wzmocnienia i upowszechnienia przekazu informacyjnego prowadzona jest jednocze¶nie akcja banerowa w internecie na stronach czêsto odwiedzanych przez m³odzie¿. Wszystkie elementy kampanii promuj± adres strony internetowej www.pilnujdrinka.pl, na której znajduj± siê informacje o substancjach, ich niebezpiecznym dzia³aniu oraz porady, jak ustrzec siê i co robiæ, gdy mimo wszystko padnie siê ofiar± przestêpstwa. Pod tym adresem mo¿na dowiedzieæ siê znacznie wiêcej na temat zasad bezpiecznej zabawy, gdy¿ internauta zachêcany jest do odwiedzenia strony prowadzonej przez realizatorów programu promuj±cego zdrowie i bezpieczeñstwo w spo³eczno¶ciach klubowych pod nazw± ?Alternative Dance?. Poniewa¿ grup± docelow± tego programu s± m³odzi ludzie, bywalcy imprez muzycznych, potencjalnie nara¿eni na mo¿liwo¶æ zetkniêcia siê z substancjami psychoaktywnymi, jest to doskona³e uzupe³nienie prowadzonej kampanii i stanowi jednocze¶nie dodatkowe ¼ród³o wiedzy o zagro¿eniach, pierwszej pomocy i narkotykach.
Krajowe Biuro zaprosi³o do wspó³pracy wszystkie samorz±dy wojewódzkie oraz osoby prowadz±ce programy partyworkerskie w klubach m³odzie¿owych. Kampania zosta³a przyjêta z du¿ym zainteresowaniem i sukcesywnie w³±czaj± siê w ni± kolejni chêtni do prowadzenia dzia³añ w ¶rodowiskach lokalnych. W chwili obecnej ju¿ dwana¶cie województw oraz ponad dwadzie¶cia du¿ych miast zg³osi³o swój udzia³ w propagowaniu akcji w swoich regionach, do akcji przyst±pi³a Komenda G³ówna ¯andarmerii Wojskowej oraz Komenda G³ówna Policji.
Akcja jest kontynuowana w bie¿±cym roku. Do chwili obecnej rozkolportowano ponad 40 000 plakatów promuj±cych akcjê na terenie ca³ego kraju.

PUNKT KONSULTACYJNY WS. NARKOMANI

Wiêcej informacji znajduje siê tutaj.

kliknij tutaj

kliknij tutaj

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna