Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkańców

Poradnik interesanta

Wieści znad Brennicy

Rozkład jazdy

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Ważne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostęp do aktów prawnych

Newsletter
Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej 1

.:GALERIA:.

Dnia 21 września została podpisana umowa z Zarządem Województwa Śląskiego o dofinansowanie projektu pn. „Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Przedsięwzięcie wpisuje się w priorytet V „Środowisko”, działanie 5.5. „Dziedzictwo przyrodnicze”. Wysokość dofinansowania wynosi 281 187,22 zł. Celem głównym projektu jest ochrona bioróżnorodności w Gminie Brenna połączona z edukacją proekologiczną mieszkańców regionu.

Kluczową kwestią dla ochrony nietoperzy jest zabezpieczenie ich kolonii rozrodczych. W 2009r. zinwentaryzowano nową kolonię rozrodczą podkowców małych na Podbeskidziu, właśnie na strychu w Gimnazjum w Brennej, przy ul. Góreckiej. Podczas kontroli wykonanej 01.09.2009r., obserwowano tam 155 podkowców małych (Rhinolophus hipposideros) oraz 5 nocków dużych (Myotis). Jak się okazuje jest to najliczniejsze letnie stanowisko podkowca małego w Beskidzie Śląskim i jedno z liczniejszych w Polsce. Okres rozrodu i wychowu młodych trwa od maja do sierpnia. Lokalizacja szkoły, która znajduje się w sąsiedztwie lasu i rzeki, liczne zadrzewienia, ogrody i krzewy stanowią dogodne miejsce żerowania dla tego gatunku nietoperzy. Nie bez znaczenia jest także bliskość jaskiń w masywie Stołowa, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowa, w których zimą stwierdzano wiele hibernujących podkowców. Podkowiec mały jest jednym z najrzadszych nietoperzy występujących w Polsce. Zamieszkuje głównie południe kraju. Objęty jest ścisłą ochroną. Jego status prawny zabezpiecza prawodawstwo krajowe oraz międzynarodowe.

Projekt obejmuje m.in. działania na rzecz ochrony siedliska – kolonii rozrodczej – podkowca małego, poprzez wykonanie monitoringu siedliska i odpowiednich zabezpieczeń na strychu Gimnazjum w Brennej przed niekontrolowaną ingerencją człowieka.

Od października tego roku rozpoczął się Etap I – przeprowadzenie monitoringu siedliska – kolonii rozrodczej podkowca małego, który zakończy się w II kwartale 2012r. Zakończenie całości inwestycji planowane jest w IV kwartale 2013r.

Gmina Brenna
Dziś jest: 04.12.2022
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
PPPZ e-Urząd Logo-forum Biblioteka
© 2022 Urząd Gminy Brenna