Czy Twoje picie jest bezpieczne? - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Czy Twoje picie jest bezpieczne?

?SPRAWD¬, CZY TWOJE PICIE JEST BEZPIECZNE?

OGÓLNOPOLSKA SPO£ECZNA KAMPANIA EDUKACYJNO?PROFILAKTYCZNA

Kiedy picie alkoholu staje siê problemem? Jak sprawdziæ czy moje picie jest bezpieczne?
W jaki sposób przeliczyæ wypity alkohol na porcje standardowe? Jaka jest ró¿nica miedzy piciem ryzykownym i szkodliwym? Czy alkohol dzia³a tak samo na kobiety i na mê¿czyzn? Nawet je¶li do tej pory doro¶li Polacy nie stawiali sobie takich pytañ to zachêcimy ich do tego i udzielimy rzetelnych odpowiedzi w kampanii Sprawd¼, czy Twoje picie jest bezpieczne!

Pod takim has³em w kwietniu 2009r. ruszy³aogólnopolska kampania profilaktyczno?edukacyjna. Organizatorem kampanii jest Pañstwowa Agencja Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych. Przedsiêwziêciu patronuje m.in.: Senat Rzeczpospolitej Polskiej i Biuro ¦wiatowej Organizacji Zdrowia. Partnerami przedsiêwziêcia s± m.in.: Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Komenda G³ówna Policji ? Biuro Ruchu Drogowego, POLITYKA, FORUM, AMS, Wydawnictwo PARPAMEDIA, agencja reklamowa Silberball oraz dom mediowy Media Group.

Kampania jest skierowana do doros³ych konsumentów napojów alkoholowych ? tak¿e do tych, którym wydaje siê, ¿e pij± niewiele i rozs±dnie. W Polsce ponad 80% Polaków siêga po alkohol. Chcemy zachêciæ doros³ych Polaków do oceny w³asnego wzoru picia i ostrzec przed zagro¿eniami, jakie mog± pojawiæ siê w zwi±zku z piciem alkoholu. Wyt³umaczymy, w jaki sposób przeliczaæ ilo¶æ wypijanego alkoholu i jak nie przekraczaæ granicy ryzyka.
Celem kampanii jest ograniczenie liczby osób pij±cych ryzykownie i szkodliwie oraz przekazanie wiedzy na temat szkód, jakie wi±¿± siê ze spo¿ywaniem alkoholu. Z badañ przeprowadzonych przez PARPA wynika, ¿e populacja osób pij±cych ryzykownie i szkodliwie kszta³tuje siê w Polsce na poziomie ok. 13% i jest tym samym ponad cztery razy wiêksza ni¿ populacja osób uzale¿nionych od alkoholu (szacowana na ok. 3%).

Nie bêdziemy nak³aniaæ do ca³kowitej abstynencji, choæ ta w przypadku niektórych osób ? np. m³odzie¿y, kobiet w ci±¿y czy kierowców jest konieczna, ale bêdziemy pokazywaæ, kiedy picie staje siê ryzykowne i jakie s± granice tego ryzyka, aby ka¿dy kto pije alkohol zd±¿y³ w porê wyhamowaæ. Na stronie internetowej www.wyhamujwpore.pl ka¿dy doros³y bêdzie móg³ zrobiæ sobie test AUDIT oraz sprawdziæ, jakie s± limity picia o niskim ryzyku szkód.

Do kampanii przyst±pi³o blisko 1400 samorz±dów gminnych i 15 wojewódzkich. Do tej pory ¿adna spo³eczna kampania nie spotka³a siê z takim odzewem ze strony samorz±dów lokalnych!

W ramach kampanii specjalny przekaz profilaktyczny zostanie skierowany do m³odzie¿y.
Z my¶l± o tej grupie docelowej powstanie strona internetowa www.niebotak.pl, która poka¿e, ¿e najbardziej bezpieczne dla osoby niepe³noletniej jest zachowanie abstynencji. Do szkó³ trafi, przygotowany przez PARPA, scenariusz wywiadówki dla rodziców oraz scenariusz zajêæ profilaktycznych. Ponadto placówki te otrzymaj± materia³y edukacyjne pod has³em ?Nie, bo tak?, adresowane do m³odych ludzi.
Narzêdzia kampanii
? spoty telewizyjne i radiowe
? plakaty, billboardy i citylighty
? materia³y edukacyjne, w tym skierowane do lekarzy (broszury, ulotki, ksi±¿ki, przewodniki)
? strona internetowa dla doros³ych www.wyhamujwpore.pl
? strona internetowa dla m³odzie¿y www.niebotak.pl
? lokalne debaty, szkolenia dla lekarzy i pielêgniarek, szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych, zajêcia edukacyjne w szko³ach nauki jazdy itp.

Do gmin trafi blisko 3 mln materia³ów edukacyjnych!

kliknij tutaj

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 27.04.2024
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna