Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkańców

Poradnik interesanta

Wieści znad Brennicy

Rozkład jazdy

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Ważne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostęp do aktów prawnych

Newsletter
Przedszkole równych szans

22 lutego do Górek Małych przyjechali aktorzy teatru „Skrzat” z Krakowa ze sztuką pt.: „O Plastusiu, co zabłądził w borze”. Jak zwykle pełen humoru spektakl niósł ze sobą ładunek edukacyjny. Przygody Plastusia były dla dzieci przestrogą, aby nie oddalały się od swego domu i opiekunów, bo może to skutkować przykrymi następstwami.

23 stycznia dzieci uczestniczyły w warsztatach etnologicznych pt.: „Od papirusu do papieru”, prowadzonych przez etnologów Annę i Piotra Mojżyszek. Oprócz poznania historii powstania papieru dzieci samodzielnie wykonały kartkę papieru czerpanego i zapoznały się z jednym ze sposobów ochrony środowiska jakim jest recykling, a 5 marca nasi milusińscy uczestniczyli w warsztatach pn.: „O mleku”. Przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty otrzymujemy z mleka i jak należy je przechowywać. Dzieci oglądały autentyczne narzędzia używane przy wyrobie masła i sera. Największą atrakcja było dla dzieci samodzielne wyrabianie masła i degustacja ze świeżym pieczywem.

15 i 16 lutego w obydwu przedszkolach zawitali artyści z pracowni Buena Sikorska. Dzieci w Górkach Małych lepiły z gliny bałwanka, a w przedszkolu w Brennej kurkę. Założeniem warsztatów ceramicznych jest pobudzanie i odkrywanie indywidualnych pokładów twórczości tkwiącej w każdym dziecku. Lepienie z gliny doskonale wpływa na rozwój zdolności manualnych i pomysłowości. Zajęcia uczą również odpowiedniego przekazywania wrażeń zmysłowych, kreatywności, organizacji, planowania a także odpowiedzialności za wykonaną rzecz.

19 stycznia przedszkole w Górkach Małych odwiedzili aktorzy teatru „Skrzat” z Krakowa ze spektaklem pt.: „Dyzio leniuszek”. Obok elementów humorystycznych spektakl zawierał wiele cennych treści dydaktycznych. Dzieci zobaczyły na własne oczy jakie mogą być przykre konsekwencje lenistwa i niedbalstwa, a jak popłaca pracowitość i wytrwałość.
W przedszkolu w Brennej w ramach zajęć muzyczno-ruchowych, dzieci w styczniu 2012 r. poznały fragment koncertu „Zima” Vivaldiego, uczyły się tańczyć polki, a w ostatnim czasie poznały flet prosty.

******************************************************

19 grudnia 2011r.

W przedszkolach publicznych w Brennej i Górkach Małych trwa realizacja projektu „Przedszkole równych szans”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w zajęciach m.in. muzyczno – ruchowych, teatralnych, z języka angielskiego, logopedycznych.

5 października w Przedszkolu w Brennej odbyły się warsztaty etnologiczne pod tytułem: „Od papirusu do papieru”, na których dzieci dowiedziały się: jak powstaje papier czerpany, jak dbać o środowisko i co to jest recykling. Największą atrakcją zajęć było samodzielne wyrobienie kartki papieru czerpanego, którą każdy przedszkolak zachował na pamiątkę.

Natomiast 1 grudnia w przedszkolu w Górkach Małych przeprowadzono warsztaty etnologiczne pn. “Kto mo łowce, tyn mo co chce”. Dzieci dowiedziały się między innymi, co oznacza to powiedzenie oraz jak żyli pasterze dawniej i jak ich życie wygląda współcześnie. Przedszkolaki zobaczyły na filmie, w jaki sposób strzyże się owce, aby otrzymać ciepłą i puszystą wełnę oraz jaka jest różnica w dojeniu krów i owiec. Dzieci poznały także wygląd i smak oscypków i gołki. Z niewielką pomocą prowadzących samodzielnie wykonały ser gazdowski (oscypki z mleka krowiego).

25 i 26 października milusińscy z obu przedszkoli wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Dzieci własnoręcznie zamieniały glinę w “drzewo ceramiczne” – świąteczną choinkę. Podczas modelowania, które uczy cierpliwości, rozwija wyobraźnię i zdolności manualne, słuchały relaksacyjnej muzyki. Każdy przedszkolak w tym dniu czuł się, jak prawdziwy artysta.

10 listopada dzieci z kółka teatralnego w Przedszkolu w Górkach Małych przygotowały spektakl pt. “Jesień, jesień wszędzie”. Mali aktorzy, pod kierownictwem Pani Bożeny Łysek, zaprezentowali swoje umiejętności recytując wiersze, śpiewając piosenki, tańcząc i grając na instrumentach perkusyjnych. Inscenizację, nagrodzoną gromkimi brawami, obejrzeli ich rówieśnicy z Przedszkola i kadra pedagogiczna.

Wszystkie zajęcia, pomoce dydaktyczne, instrumenty, stroje teatralne współfinansowane są w ramach projektu „Przedszkole równych szans” ze środków Unii Europejskiej.

******************************************************
28 kwietnia 2011r.

W sierpniu 2010r. Urząd Gminy w Brennej rozpoczął realizację projektu pn. „Przedszkole równych szans”, w ramach którego wsparciem objęto 200 dzieci uczęszczających do przedszkoli publicznych w Brennej i Górkach Małych.
Projekt ma na celu zapewnienie dzieciom równych szanse w dostępie do wysokiej jakości oferty edukacyjnej, a także niwelowanie barier pedagogiczno-psychologicznych, które utrudniają dalszy proces edukacji.
Warto podkreślić, iż edukacja przedszkolna ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Przedszkolak zostaje wprowadzony w zorganizowany świat, gdzie zdobywa nowe doświadczenia oraz poszerza wcześniej nabyte umiejętności. Dlatego też projekt obejmuje zajęcia ogólnorozwojowe, jak i specjalistyczne, wspomagające dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi.
Prace wdrażające ww. projekt rozpoczęły się w sierpniu 2010 roku, a we wrześniu zostały przeprowadzone pierwsze procedury wyłaniania wykonawców, którzy teraz realizują poszczególne zajęcia dla dzieci.
Jednocześnie, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańcom od października 2010r. zostały wydłużone godziny pracy przedszkola w Brennej. W projekcie uwzględniono też pedagogizację opiekunów dzieci, dla których zaplanowano prelekcje i pogadanki prowadzone przez doświadczonych pedagogów i psychologów. Opiekunowie mogą także w ramach projektu korzystać z indywidualnych konsultacji pedagogiczno-psychologicznych. Taki charakter wsparcia umożliwia wczesne wykrycie i postawienie diagnozy związanej z problemami rozwojowymi dzieci, pozwala też na szybką interwencję, co sprzyja wyrównywaniu szans edukacyjnych.
Kolejne miesiące pozwoliły na doposażenie obu placówek przedszkolnych w atrakcyjne materiały dydaktyczne oraz nowoczesny sprzęt komputerowy, zestaw stereo, telewizor LED, kamerę cyfrową i dyktafon.

******************************************************
16 sierpnia 2010r.

Wcześniejsze sukcesy w realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych, przeznaczonych na rozwój kapitału ludzkiego, w szczególności projektów „Daj sobie szansę”, „Witaj w Klubie”, „Wyjazd integracyjny do Gminy Główczyce” czy też „Klub na 102” zadecydowały o przygotowaniu projektu skierowanego tym razem do najmłodszych mieszkańców naszej Gminy.

Projekt „Przedszkole równych szans” uzyskał dofinansowanie w wysokości 812.144,32 zł na realizację zajęć dla dzieci w wieku 3-6 lat uczęszczających do przedszkoli w Brennej i Górkach Małych.

Ze względu na długotrwały proces oceny wniosku i przygotowania do podpisania umowy o dofinansowanie przez Urząd Marszałkowski realizacja projektu rozpoczęła się od września 2010r., a nie jak zakładano wcześniej od września 2009r.

W projekcie, przewidzianym do realizacji w ciągu 3 lat, zaplanowano mnóstwo zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia 200 przedszkolaków z naszej Gminy.

Są to zajęcia z ceramiki, muzyczno-ruchowe, z ekspresji twórczej i języka angielskiego. Przewidziano również warsztaty naukowe „Mały naukowiec”, etnologiczne w ramach których najmłodsi odwiedzą Zamek w Cieszynie i herbaciarnię na Zamku oraz Muzeum Drukarstwa, zajęcia teatralne w przedszkolu w Górkach Małych uzupełnione o wycieczki do teatrów „Banialuka” w Bielsku-Białej i im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz spektakle przedstawiane przez aktorów z teatru „Skrzat”, „Bajka” i „Pinokio”. Dzieci będą również miały zapewnioną fachową opiekę psychologiczno-pedagogiczną oraz logopedyczną.

Projekt umożliwia również zakup sprzętu sportowego i wyposażenie placu zabaw przy przedszkolu w Górkach Małych. Na placu zabaw dzieci będą miały do dyspozycji mnóstwo atrakcji – zainstalowany zostanie drewniany zestaw zabawowy, domek ze sklejki, trap ruchomy, 2 huśtawki, 3 bujawki na sprężynach, karuzela, piaskownica, lokomotywa z wagonem, tor przeszkód, belka równoważna, kładka na sprężynie, tablice do rysowania i ławka.

W ramach projektu przewidziano również działania skierowane do rodziców w formie pogadanek i prelekcji oraz konsultacji indywidualnych na temat rozwoju ich pociech, a także wydłużenie godzin pracy przedszkola w Brennej o pół godziny dziennie.

Realizacja tego projektu zapewnia dzieciom możliwość aktywnego i twórczego spędzania czasu w przedszkolu, wzrost poziomu umiejętności poznawczych, społecznych i emocjonalnych, a także stwarza warunki do prawidłowego rozwoju najmłodszych mieszkańców naszej Gminy warunkującego równe szanse edukacyjne w przyszłości.

Gmina Brenna
Dziś jest: 04.12.2022
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
PPPZ e-Urząd Logo-forum Biblioteka
© 2022 Urząd Gminy Brenna