OZE - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
OZE

Odnawialne ¼ród³a energii

Coraz wiêcej pañstw nastawia siê na wytwarzanie energii czystej, pochodz±cej z odnawialnych ¼róde³ takich jak: rzeki i zbiorniki wodne, wiatr, s³oñce, czy z surowców do produkcji energii z biomasy.
Niezwykle istotnym argumentem przemawiaj±cym za wykorzystywaniem odnawialnych ¼róde³ energii jest niemo¿liwo¶æ wyczerpania siê ich zasobów oraz u¿ytkowanie bez degradacji ¶rodowiska.
Jednak jeszcze przez d³ugi czas energia pozyskiwana ze ¼róde³ alternatywnych nie zast±pi tradycyjnych no¶ników energii, g³ównie ze wzglêdu na zbyt wysokie koszty zwi±zane z inwestycjami, w najbli¿szych latach bêdzie wiêc mia³a charakter lokalny i uzupe³niaj±cy.
Mimo to korzystanie z odnawialnych, niekonwencjonalnych ¼róde³ energii staje siê coraz bardziej uzasadnione wobec zwiêkszaj±cego siê zanieczyszczenia ¶rodowiska i konieczno¶ci oszczêdzania innych no¶ników energii, tak¿e ze wzglêdu na ich ograniczone zasoby i ci±gle rosn±ce koszty.
Likwidacja niskiej emisji, szczególnie uci±¿liwej na terenach ma³ych miast i wsi mo¿liwa jest poprzez sukcesywn± zmianê sposobu ogrzewania budynków z wêglowego na gazowe i olejowe dla u¿ytkowników indywidualnych, lub korzystanie z odnawialnych ¼róde³ energii.

¬ród³o:
Praca zbiorowa: Poradnik dla u¿ytkowników energii. Holendersko-polski program wspó³pracy poszanowania energii SCORE, Gdañsk, 1999.
?Opracowanie metody programowania i modelowania systemów wykorzystania odnawialnych ¼róde³ energii na terenach nieprzemys³owych….?

Korzy¶ci wynikaj±ce z energetycznego wykorzystania odnawialnych ¼róde³ energii to: – wykorzystanie lokalnych zasobów paliw i wzrost bezpieczeñstwa energetycznego; – tworzenie nowych miejsc pracy na terenach wiejskich w obszarach produkcji odnawialnych ¼róde³ energii; – koszty przewidywalne, które nie zale¿± od wahañ cen paliw; – ¼ród³a energii ? obfite i niewyczerpalne; – zró¿nicowanie i bezpieczeñstwo dostaw energii; – przyjazna ¶rodowisku technologia; – ograniczenie emisji dwutlenku wêgla oraz innych gazów cieplarnianych; – wk³ad w zrównowa¿ony rozwój obszarów nieprzemys³owych województwa ¶l±skiego.

Udokumentowany szeregiem prac badawczych, pozytywny wp³yw stosowania odnawialnych ¼róde³ energii na ¶rodowisko naturalne zachêca do wprowadzania nowych rozwi±zañ, z drugiej strony konieczna jest zmiana mentalno¶ci, dostrze¿enia wymiernych efektów ekonomicznych i energetycznych stanowi±cych barierê dalszego postêpu w tej dziedzinie.
Równie¿ nowo powsta³a ,,Strategia rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa na lata 2007-2013? (z elementami prognozy do roku 2020) odnosz±ca siê do najwa¿niejszych zagadnieñ zwi±zanych z programowaniem kierunków rozwoju obszarów wiejskich w Polsce w ¶redniej perspektywie czasowej, k³adzie nacisk na zrównowa¿ony rozwój obszarów wiejskich.
Energia odnawialna jest to energia uzyskiwana z naturalnych, powtarzaj±cych siê procesów przyrodniczych. Odnawialne ¼ród³a energii (OZE) stanowi± alternatywê dla tradycyjnych pierwotnych nieodnawialnych no¶ników energii (paliw kopalnych). Ich zasoby uzupe³niaj± siê w naturalnych procesach, co praktycznie pozwala traktowaæ je jako niewyczerpalne.

W warunkach krajowych energia ze ¼róde³ odnawialnych obejmuje energiê z bezpo¶redniego wykorzystania promieniowania s³onecznego (przetwarzanego na ciep³o lub energiê elektryczn±), wiatru, zasobów geotermalnych (z wnêtrza Ziemi), wodnych, sta³ej biomasy, biogazu i biopaliw ciek³ych.

Pozyskiwanie energii z tych ¼róde³ jest, w porównaniu do ¼róde³ tradycyjnych (kopalnych), bardziej przyjazne ¶rodowisku naturalnemu. Wykorzystywanie OZE w znacznym stopniu zmniejsza szkodliwe oddzia³ywanie energetyki na ¶rodowisko naturalne, g³ównie poprzez ograniczenie emisji szkodliwych substancji, zw³aszcza gazów cieplarnianych.

Rozwój wykorzystania odnawialnych ¼róde³ energii prowadzony jest w trzech obszarach:
? energii elektrycznej z odnawialnych ¼róde³ energii,
? ciep³a i ch³odu z odnawialnych ¼róde³ energii,
? biokomponentów wykorzystywanych w paliwach ciek³ych i biopaliwach ciek³ych.
G³ówny mechanizm wsparcia produkcji energii ze ¼róde³ odnawialnych, jakim jest system tzw. zielonych certyfikatów, zosta³ okre¶lony w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. ? Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z pó¼n. zm.). Rozwi±zanie to jest mechanizmem rynkowym sprzyjaj±cym rozwojowi energetyki odnawialnej. Jego istot± jest na³o¿ony na przedsiêbiorstwa energetyczne, zajmuj±ce siê sprzeda¿± energii elektrycznej odbiorcom koñcowym, obowi±zek uzyskania i przedstawienia do umorzenia Prezesowi Urzêdu Regulacji Energetyki okre¶lonej ilo¶ci ¶wiadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych ¼ród³ach energii, b±d¼ uiszczenia op³aty zastêpczej.

Obok ww. wsparcia systemowego przewiduje siê tak¿e bezpo¶rednie wsparcie finansowe dla realizacji inwestycji zwi±zanych z energetyk± odnawialn±. Wsparcie to bêdzie udzielane w znacznym stopniu ze ¶rodków Unii Europejskiej. Dotyczy to budowy nowych mocy w zakresie OZE, budowy i rozbudowy sieci przesy³owych umo¿liwiaj±cych przy³±czanie nowych jednostek wytwórczych, a tak¿e produkcji urz±dzeñ na rzecz energetyki odnawialnej. Na inwestycje w OZE przeznaczane s± tak¿e ¶rodki Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej.
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/ise/
http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna