Nie wypalaj ? nie zabijaj! - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Nie wypalaj ? nie zabijaj!

Wypalanie traw zabija ? od lat alarmuj± stra¿acy, ekolodzy, naukowcy, a mimo to, wiosn± i jesieni± ka¿dego roku s³yszymy o licznych po¿arach ³±k, pastwisk, nieu¿ytków i trzcinowisk. Osoby wypalaj±ce trawy nie zdaj± sobie sprawy, ¿e mo¿e to doprowadziæ do gwa³townego po¿aru, który przenosi siê na lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze.
Wiosenne wypalanie traw czêsto zwi±zane jest z chêci± usuniêcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W ¶wiadomo¶ci niektórych ludzi zachowa³ siê bowiem mit, ¿e wypalanie traw i pozosta³o¶ci ro¶linnych poprawi ¿yzno¶æ gleby, zniszczy chwasty oraz zwiêkszy kolejny plon siana.
Nic bardziej b³êdnego? Wypalenie wierzchniej, naj¿y¼niejszej próchniczej warstwy gleby, poci±ga za sob± obni¿enie jej warto¶ci u¿ytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostaj± naturalne procesy rozk³adu pozosta³o¶ci ro¶linnych, dziêki którym tworzy siê urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy ro¶linno¶æ, powoduje degradacjê gleby i stanowi powa¿ne zagro¿enie dla zwierz±t.
Wypalanie ³±k, trzcinowisk i zakrzaczeñ powoduje ¶mieræ organizmów, ¿yj±cych w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których wiêkszo¶æ z nas nawet nie wie, a których obecno¶æ wp³ywa na w³a¶ciw± kondycjê gleby. Gin± ma³e zwierzêta, takie jak d¿d¿ownice, które niezwykle efektywnie poprawiaj± strukturê i w³a¶ciwo¶ci fizyczne gleb. Wymieraj± ca³e kolonie mrówek, które jako zwierzêta drapie¿ne reguluj± populacje szkodliwych owadów. Gin± tak¿e biedronki, bêd±ce sprzymierzeñcem cz³owieka w walce z mszycami.
Dym uniemo¿liwia trzmielom i pszczo³om zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obni¿a plonowanie ro¶lin. Po¿ary traw oznaczaj± tak¿e ¶mieræ wielu po¿ytecznych zwierz±t krêgowych, takich jak p³azy i gady oraz ma³e ssaki (krety, ryjówki, je¿e, m³ode zaj±ce, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegaj± tak¿e miejsca lêgowe ptaków, a po¿ary stanowi± szczególnie powa¿ne zagro¿enie dla przedstawicieli gatunków gnie¿d¿±cych siê na ziemi lub w krzakach. Ofiarami staj± siê tak¿e wiêksze zwierzêta le¶ne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzêta domowe.
Wypalanie traw, poza tym, ¿e jest to niechlubna praktyka, jest równie¿ niedozwolone. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania ³±k, pastwisk, nieu¿ytków, rowów, pasów przydro¿nych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za ³amanie tego zakazu gro¿± sankcje karne w postaci kary aresztu lub kary grzywny.
Zakaz wypalania traw jest równie¿ jednym z wymogów dobrej kultury rolnej, których przestrzeganie jest wymagane miêdzy innymi w ramach systemu dop³at bezpo¶rednich i stanowi jedn± z tzw. zasad wzajemnej zgodno¶ci ? katalogu wymogów i ograniczeñ, jakim podlegaj± rolnicy korzystaj±cy z tych dop³at

¬ród³o: GDO¦, http://www.gdos.gov.pl/nie-wypalaj-traw-5

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 07.05.2024
Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna