Czyste powietrze to twoje zdrowie ? NIE dla spalania ¶mieci! - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Czyste powietrze to twoje zdrowie ? NIE dla spalan

Spalanie odpadów jest, niestety, nadal praktykowane w Polsce, zw³aszcza na terenach wiejskich. Co gorsza, ci którzy tak postêpuj±, nie widz± w tym nic z³ego.
Ci±gle brakuje nam wiedzy i ¶wiadomo¶ci, jak bardzo jest to niebezpieczne i szkodliwe zarówno dla naszego zdrowia jak i dla ¶rodowiska.
Wed³ug Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony ¦rodowiska w domowych piecach spalane s± czêsto niskiej jako¶ci paliwa (np. tanie wêgle niskiej jako¶ci) oraz ró¿nego rodzaju odpady, m.in. opakowania z tworzyw sztucznych, gumy, zanieczyszczone drewno i materia³y drewnopochodne oraz wiele innych substancji ? co jest nielegalne!
Do pieca wrzucamy praktycznie wszystko stare lakierowane meble, styropian, ubrania, pampersy, folie, plastik, a nawet opony! Nie do¶æ, ¿e taki ?opa³? nie daje za wiele ciep³a, to na dodatek podczas spalania do powietrza dostaj± siê m.in. niebezpieczne dioksyny ? uwa¿ane za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych, tlenki wêgla, siarki i azotu, poza tym niezmiernie szkodliwe drobne py³y oraz zwi±zki silnie rakotwórcze (WWA).
Wszystkie te zwi±zki mog± powodowaæ alergie i nowotwory, choroby górnych dróg oddechowych, nosa, zatok przynosowych, gard³a i krtani pod postaci± ostrych nie¿ytów b³ony ¶luzowej. Zauwa¿my, ¿e zachorowania na tego typy choroby s± coraz czêstsze, co powinno nas zastanowiæ nad stanem naszego powietrza.
Ponadto zwi±zki chemiczne powstaj±ce ze spalania tworzyw sztucznych maj± bardzo negatywny wp³yw na stan techniczny przewodów kominowych (tzw. sadza mokra, która niszczy przewody kominowe). Sadza jest trudna do usuniêcia, a jej zapalenie mo¿e spowodowaæ po¿ar budynku.

Pamiêtaj!

- nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich s±siadów, – przejd¼ na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymieñ swój piec wêglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy, – u¿ywaj paliwa wêglowego dobrej i sprawdzonej jako¶ci, – ograniczaj zu¿ycie ciep³a – ociepl swój dom, zu¿ywaj mniej paliw i p³aæ mniejsze rachunki,
Reasumuj±c, palenie ¶mieci jest przejawem nie tyle lenistwa czy z³udnej oszczêdno¶ci, która mo¿e nas s³ono kosztowaæ, ale po prostu brakiem zdrowego rozs±dku. A my jako spo³eczeñstwo nie mo¿emy dawaæ na takie postêpowanie przyzwolenia.

¬ród³a:
N. Kinitz, Niska emisja ? pal±cy problem, w: Przegl±d komunalny, nr 1/2014 (268)
http://sojp.wios.warszawa.pl
www.misja-emisja.pl, dr in¿. K. Borkowski, Warto¶æ ukryta w odpadach
www.gios.gov.pl

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 07.05.2024
Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna