Chroñmy nasze powietrze! - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Chroñmy nasze powietrze!

Ochrona powietrza to inwestowanie w ekologiczne ¶rodki transportu (tak¿e ich promocja i unowocze¶nianie) oraz modernizacja istniej±cych technologii przemys³owych tak, by emitowa³y coraz mniej zanieczyszczeñ.
W ostatnich latach mo¿na obserwowaæ systematyczn± poprawê jako¶ci powietrza, chocia¿ wci±¿ w wielu rejonach uprzemys³owionych normy s± nadal przekraczane.
G³ównymi ¼ród³ami zanieczyszczeñ s± przemys³ i transport. Te zanieczyszczenia s± najgro¼niejsze poniewa¿ masy powietrza przenosz± je na du¿e odleg³o¶ci i w krótkim czasie mo¿e zostaæ ska¿ony znaczny obszar np. obszar o du¿ych walorach przyrodniczych, znacznie oddalony od o¶rodków przemys³owych.
Obok niekorzystnych zmian ¶rodowiska o zasiêgu lokalnym (np. smog) czy regionalnym, zmiany dokonuj± siê równie¿ globalnie tak np. zmiany klimatyczne czy dziura ozonowa s± jednym z nastêpstw zanieczyszczania powietrza. Dlatego wa¿ne jest aby¶my, poprzez nasz± ¶wiadomo¶æ i codzienne czyny, dbali o nasze powietrze by by³o jak najbardziej czyste dla nas i dla przysz³ych pokoleñ. By nam wszystkim ¿y³o siê lepiej.

?Nale¿y utrzymaæ jako¶æ powietrza tam, gdzie jest ona dobra, lub j± poprawiæ, w przypadku gdy cele dotycz±ce jako¶ci powietrza nie s± osi±gane.
Maj±c na wzglêdzie ochronê zdrowia ludzkiego i ¶rodowiska jako ca³o¶ci, szczególnie wa¿na jest walka z emisjami zanieczyszczeñ u ¼ród³a oraz identyfikacja i wdra¿anie na szczeblu lokalnym, krajowym i wspólnotowym najskuteczniejszych ¶rodków maj±cych na celu redukcjê emisji.? za: dyrektyw± Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 r. w sprawie jako¶ci powietrza i czystszego powietrza dla Europy
Ochrona powietrza mo¿e byæ realizowana przez podejmowanie dzia³añ takich jak:
? Instalowanie wydajnych filtrów kominowych. Nawet w przypadku starszych technologii urz±dzenia takie zatrzymuj± znaczn± czê¶æ zanieczyszczeñ, w przypadku nowszych technologii filtry zazwyczaj s± montowane seryjnie.
? Wdra¿anie nowych, czystszych technologii przemys³owych. W praktyce nowsze technologie s± czystsze (mniejsza emisja gazów/py³ów) oraz mniej energoch³onne. Cze¶æ szkodliwych substancji stosowanych w przemy¶le zastêpowana jest przez inne, bezpieczniejsze (np. zamienniki freonów).
? Modyfikacja istniej±cych technologii i wiêksza hermetyzacja produkcji. W praktyce oznacza to np. odsiarczanie wêgla przed jego spaleniem, czy te¿ dba³o¶æ o odizolowanie produkcji od ¶rodowiska.
? W przypadku ogrzewania domów korzystna jest zmiana paliwa na mniej emisyjne (np. gaz ziemny zamiast wêgla) oraz ocieplanie budynków.
? Inwestowanie w ekologiczne ¶rodki transportu i modyfikacja ju¿ istniej±cych. Oznacza to nowsze nie emisyjne, lub nisko emisyjne samochody wyposa¿one w lepsze katalizatory, modyfikowane paliwa (np. bezo³owiowe), rozbudowê transportu elektrycznego (np. szynobusy, trolejbusy). Wa¿na jest tak¿e promocja transportu rowerowego, czy wodnego oraz wdra¿anie nowych technologii w transporcie lotniczym.
? Budowanie izolacyjnych pasów zieleni wokó³ zak³adów przemys³owych. Zieleñ zatrzymuje pewn± ilo¶æ zanieczyszczeñ gazowych, szczególnie py³ów.
Narodowy Fundusz Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej realizuje m.in. takie programy na rzecz ochrony powietrza jak:
? PONE ? Programy Ograniczenia Niskiej Emisji
? KAWKA – to likwidacja niskiej emisji wspieraj±ca wzrost efektywno¶ci energetycznej i rozwój rozproszonych, odnawialnych ¼róde³ energii.
? Inteligentne sieci energetyczne (ISE) – Realizacja przedsiêwziêæ w ramach programu ma s³u¿yæ optymalizacji i racjonalizacji zu¿ycia energii: elektrycznej, cieplnej i ciep³ej wody u¿ytkowej w przestrzeniach pilota¿owych, celem ograniczenia lub unikniêcia emisji zanieczyszczeñ do powietrza i emisji CO2.
? kampanie informacyjno-edukacyjne, w tym seminaria dotycz±ce wdra¿ania inteligentnych sieci energetycznych, warto¶ci niematerialne i prawne, sprzêt informatyczny.
? LEMUR Energooszczêdne Budynki U¿yteczno¶ci Publicznej.
? BOCIAN ? Rozproszone, odnawialne ¼ród³a energii.
? System zielonych inwestycji (GIS ? Green Investment Scheme)
Zarz±dzanie energi± w budynkach u¿yteczno¶ci publicznej. Termomodernizacja budynków u¿yteczno¶ci publicznej, wymiana o¶wietlenia wewnêtrznego na energooszczêdne
Biogazownie rolnicze.
Elektrociep³ownie i ciep³ownie na biomasê.
Budowa, rozbudowa i przebudowa sieci elektroenergetycznych w celu umo¿liwienia
przy³±czenia ¼róde³ wytwórczych energetyki wiatrowej (OZE).
? SOWA ? Energooszczêdne o¶wietlenie uliczne
? GAZELA ? Niskoemisyjny transport miejski
? E-KUMULATOR ? Ekologiczny Akumulator dla Przemys³u. Rodzaje przedsiêwziêæ: Zmniejszenie zu¿ycia surowców pierwotnych

Niekorzystne oddzia³ywanie na powietrze jest obwarowane odpowiednimi aktami prawnymi, które okre¶laj± nie tylko normy, ale te¿ rodzaje kar oraz dzia³ania minimalizuj±ce emisje tego typu zanieczyszczeñ. W Polsce monitoring jako¶ci powietrza w ramach Pañstwowego Monitoringu ¦rodowiska prowadzi G³ówny Inspektorat Ochrony ¦rodowiska. W ostatnich latach mo¿na obserwowaæ systematyczn± poprawê jako¶ci powietrza, chocia¿ wci±¿ w wielu rejonach uprzemys³owionych normy s± nadal przekraczane.

Przy okazji niniejszego artyku³u przypominamy tak¿e, i¿ istnieje zakaz spalania w piecach odpadów komunalnych! Dlatego te¿ APELUJEMY do mieszkañców Gminy o prawid³ow± gospodarkê odpadami. Spalanie w piecach plastiku powoduje zanieczyszczenie ¶rodowiska i du¿o szkody w naszym zdrowiu!

http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/opracowanie-programow-ochrony-powietrza/

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna