?Wy³±czamy pr±d. W³±czamy oszczêdzanie? - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
?Wy³±czamy pr±d. W³±czamy oszczêdzanie?

Wysokie rachunki za energiê? W³±czmy tryb jej oszczêdnego wykorzystania ? zachêca³o Ministerstwo ¦rodowiska. Korzy¶ci mo¿na mno¿yæ: oszczêdno¶æ pieniêdzy, czystsze powietrze, lepsze zdrowie. Chyba ka¿dy kojarzy spoty z udzia³em profesorów Jerzego Bralczyka i Zbigniewa Lew-Starowicza.
Wed³ug badañ TNS OBOP a¿ 32% Polaków nie oszczêdza energii. Dlatego Ministerstwo ¦rodowiska skierowa³o do spo³eczeñstwa kampaniê spo³eczn± zatytu³owan± ?Wy³±czamy pr±d. W³±czamy oszczêdzanie?, która ma zachêciæ do jej racjonalnego zu¿ycia, a przez to ochrony ¶rodowiska
i klimatu.

Ka¿de przekrêcenie w³±cznika, ka¿de w³±czenie kontaktu oznacza spalanie paliw i emisjê do atmosfery CO2 i innych zwi±zków odpowiedzialnych za zanieczyszczenie ¶rodowiska. Nale¿y tak¿e pamiêtaæ, ¿e nasze zasoby naturalne nie bêd± nam s³u¿yæ wiecznie. Dlatego nale¿y racjonalnie korzystaæ z energii.
?Oszczêdzanie, do którego zachêcamy, to w³a¶nie pozbywanie siê drobnych, zupe³nie niepotrzebnych wydatków, które ³±cznie stworz± du¿y efekt. W ten sposób, w skali roku mo¿emy zaoszczêdziæ nawet kilkaset z³otych.(?)? mówi³ Marcin Korolec, by³y minister ¶rodowiska.
Oszczêdzanie wcale nie oznacza, ¿e musimy zrezygnowaæ z komfortu jaki daje nam korzystanie z urz±dzeñ elektrycznych. Wystarczy jedynie pamiêtaæ o kilku prostych czynno¶ciach, które pozwol± nam zaoszczêdziæ. A droga do tego jest bardzo ³atwa. Trzeba jedynie wyrobiæ w sobie parê energooszczêdnych nawyków, wprowadziæ nowe rozwi±zania do naszego domu i u¶wiadomiæ sobie, co oprócz wy¿szych cen za energiê, przyczynia siê do bardzo wysokich rachunków jakie p³acimy.
A przyczyniamy siê do tego w du¿ej mierze w³a¶nie My sami.
Na czym tracimy najwiêcej?
¯arówki ? tradycyjne przetwarzaj± na ¶wiat³o tylko 5 proc. energii, resztê trac± na promieniowanie cieplne. Rocznie, w ca³ym mieszkaniu, za zu¿ycie pr±du przez 5 ¿arówek tradycyjnych p³acimy 315 z³.
Woda – prawie jedna pi±ta wydatków mieszkaniowych to op³aty zwi±zane z wod±. U¿ywamy jej do mycia naczyñ, k±pieli, prania, porz±dków czy podlewania ogrodu.

Na czym mo¿esz zaoszczêdziæ najwiêcej:
O¶wietlenie – zacznij od ¿arówek ? wymieñ tradycyjne na energooszczêdne. Przyk³adowo ¶wietlówka kompaktowa o mocy 13W ¶wieci niemal tak samo jak ¿arówka tradycyjna o mocy 60W. Jednocze¶nie pobiera o 78 proc. mniej energii. Dziêki halogenom oszczêdzamy rocznie 65 z³, ¶wietlówkom 245 z³, a dziêki LEDom a¿ 265 z³ mniej! Fakt, ¿e s± dro¿sze od zwyk³ych ¿arówek ale ju¿ na pierwszym rachunku zobaczymy, jak bardzo ta inwestycja siê op³aca.
Czy wiesz, ¿e 1 ¶wietlówka energooszczêdna o mocy 20W daje roczne oszczêdno¶ci w wysoko¶ci ok. 40 z³. Ponadto zmniejszymy w ci±gu roku emisjê CO2 o 88 kilogramów.
Aby zneutralizowaæ tak± ilo¶æ dwutlenku wêgla, potrzeba a¿ oko³o 17 drzew!
Woda – zakrêcaj kran podczas mycia zêbów czy zmywania. 6-10 l. wody wylatuje z kranu w ci±gu minuty – wymieñ uszczelki w kapi±cym kranie lub ciekn±cej sp³uczce – uszczelnienie kranu pozwala zaoszczêdziæ ok. 12 litrów wody dziennie. A¿ 5 tys. l. stracimy w ci±gu roku, je¿eli nasz kran przecieka i kapie z czêstotliwo¶ci± jednej kropli na sekundê – zamontuj w kranach, prysznicach czy pojemnikach do WC urz±dzenia zmniejszaj±ce zu¿ycie wody (najtañsze to koszt 10 z³) ? ogranicza to zu¿ycie wody nawet o 85 proc. 11 l. potrzeba na sp³ukanie toalety – korzystaj z pralki, zmywarki gdy s± maksymalnie wype³nione. 75-115 l. zu¿ywa pralka podczas jednego cyklu prania, 38 l. zu¿ywamy podczas rêcznego mycia naczyñ. – wybierz prysznic zamiast wanny – kilkuminutowy prysznic zamiast k±pieli ? to oszczêdno¶æ nawet 100 litrów jednorazowo. Dla porównania 115-150 l. trzeba zu¿yæ do k±pieli w wannie, a tylko 30-40 l. zu¿yjemy bior±c dziesiêciominutowy prysznic
Ogrzewanie – obni¿aj±c temperaturê w pomieszczeniu o 10C obni¿asz koszty ogrzewania nawet
o 8%. – zamykaj drzwi pomiêdzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi a obni¿ysz koszty ogrzewania o ok. 10%. – nie zas³aniaj grzejników, gdy¿ zmniejsza to efektywno¶æ ogrzewania. Ods³oniêcie grzejników przynosi do 20% oszczêdno¶ci energii. – Przez okna traci siê zwykle 18-30% ciep³a, a w przypadku z³ego ich stanu ? znacznie wiêcej. Przy wymianie okien nale¿y zwróciæ uwagê na szyby i wybraæ te, o jak najni¿szym wspó³czynniku przenikania ciep³a (0,6 i ni¿sze). – Dobra izolacja okien. £atwe do zastosowania s± na przyk³ad samoprzylepne uszczelki. Dziêki prawid³owemu uszczelnieniu okien mo¿na obni¿yæ koszty ogrzewania o 10%.
Sprzêt AGD – kupuj lodówkê z automatyczn± funkcjê rozmra¿ania z systemem no frost potrafi±cym eliminowaæ szron i lód tworz±cy siê na ¶ciankach zamra¿arki i na produktach. Ju¿ 5mm lodu mo¿e zwiêkszyæ zu¿ycie energii o 20%. – Zmieniaj regularnie zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wype³niony zbiornik mo¿e powodowaæ wiêksze zu¿ycie energii nawet o 50%. – Przy zakupem nowego urz±dzania AGD sprawdzaj jego parametry. Szczególnie klasê efektywno¶ci energetycznej. Klasy oznaczone s± literami od A do G, gdzie ?A? ? to niskie zu¿ycie energii. ?G? – zu¿ycie bardzo wysokie.
W urz±dzeniach ch³odniczych mamy dodatkowe oznaczenia ?A+? i ?A++?, które oznaczaj± urz±dzenia o wyj±tkowo niskim zu¿yciu energii. Urz±dzenie klasy A++ mo¿e zu¿ywaæ nawet o 40% mniej energii ni¿ klasy A. – Gotowanie bez pokrywki poch³ania 3razy wiêcej energii. – Do potraw wymagaj±cych d³ugiego duszenia warto stosowaæ szybkowar. Pozwoli on zachowaæ wiêksz± ilo¶æ witamin, zredukowaæ czas duszenia oraz zaoszczêdziæ 30-60% energii elektrycznej. – U¿ywaj czajnika z p³yt± grzewcz± a nie z grza³k± spiraln± ? mo¿esz wtedy zagotowaæ mniejsz± ilo¶æ wody a nie min. 0,5l
Sprzêt RTV – wy³±czaj wszystkie urz±dzenia, które nie musz± pracowaæ przez ca³± dobê g³ównym wy³±cznikiem. Nie zostawiaj ich w trybie stand by. Przy 10 urz±dzeniach z funkcj± stand by, wy³±czaj±c je ze stanu czuwania, mo¿emy zaoszczêdziæ w ci±gu roku nawet 300 z³.
Najlepiej zastosuj przed³u¿acz z listw± prze³±cznikow± z kilkoma gniazdkami. Mo¿na w ten sposób ³atwo od³±czyæ jednocze¶nie kilka urz±dzeñ.

Podsumowuj±c, korzystajmy z energii wówczas kiedy jej naprawdê potrzebujemy, unikaj±c w ten sposób jej marnowana. Zatem nie zostawiajmy za³±czonych urz±dzeñ elektronicznych oraz ¶wiat³a w sytuacji, kiedy wychodzimy z domu na d³u¿ej.
Energiê powinni¶my traktowaæ jako dobro wspólne i wspólnie dbaæ o jej racjonalne wykorzystanie. Bêdzie to mia³o przede wszystkim wp³yw na zwiêkszenie oszczêdno¶ci w skali kraju, jak i wp³ynie pozytywnie na nasze bud¿ety domowe.
Ka¿dy z nas oszczêdzaj±c energiê dba o w³asn± kieszeñ i chroni ¶rodowisko dla przysz³ych pokoleñ.

¬ród³a:
http://www.mos.gov.pl
http://www.bankier.pl
http://www.czystaenergia.legnica.pl
http://www.operator.enea.pl
http://www.cdr.gov.pl

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna