Historia - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Historia

Gmina Brenna ma równie bogat± historiê, jak i tradycjê.

Nale¿± do niej Górki – jedna z najstarszych podbeskidzkich wiosek wymienionych ju¿ w 1305 roku. O pierwszych wiekach ich istnienia nie potrafimy wiele powiedzieæ. W roku 1302 Górki zosta³y wymienione w Liber fundatnionis espiscopatus vratislaviensis (Ksiêga uposa¿eñ biskupstwa wroc³awskiego) jako wie¶ w³adcza. Stanowi³a w³asno¶æ kogo¶ z ksi±¿êcej s³u¿by czy nawet kogo¶ z poddanych, któremu ksi±¿ê cieszyñski za zas³ugi nada³ 20 zwyk³ych ³anów ziemi oraz bezherbowe szlachectwo. W drugiej æwierci XV wieku Górki sta³y siê wsi± bêd±c± czê¶ci± obszerniejszego maj±tku kolejnych rodzin szlacheckich. Czêsto poszczególne wioski na skutek rozrostu rodziny i ró¿nych koligacji przechodzi³y z r±k do r±k. Najd³u¿ej trzymali Górki Góreccy (1521-1697) i ostatni Marklowscy (1734-1802).
W XVI wieku wie¶ rozprzestrzeni³a siê w górê rzeki Brennicy i by³a na tyle du¿a, ¿e w dokumentach rozró¿nia siê po³o¿one ni¿ej: “stare” Górki Wielkie szlacheckie i po³o¿one wy¿ej Górki Ma³e – w³o¶ciañskie.

Nie znamy dok³adnej daty powstania wsi Brenna. Pierwsza o niej wzmianka w aktach historycznych pochodzi z koñca XV wieku. Mianowicie w dokumencie wydanym 30 czerwca 1490 roku. Ksi±¿ê cieszyñski Kazimierz potwierdza, ¿e niejaki Wawrzyniec z Pogórza zapisuje po³owê wsi Pogórza i Brennej wraz ze wszystkimi przynale¿no¶ciami, swojej ma³¿once Salomenie z Vrchlabi. Z faktu zanotowanego w dokumencie mo¿na wnioskowaæ, ¿e Brenna zamieszkana by³a ju¿ wcze¶niej, przynajmniej czê¶ciowo na dogodniejszych dla osadnictwa terenach. Skoro bowiem w roku 1490 dokonano darowizny po³owy wsi, to wie¶ ta ukszta³towana musia³a byæ i zamieszkana ju¿ znacznie wcze¶niej. Wyodrêbni³a siê ona jak pisze w ?Historii osadnictwa w Beskidzie ¦l±skim? historyk i badacz dziejów ¦l±ska – prof. Franciszek Popio³ek, ze starszej wsi – Górek Ma³ych.

Najwa¿niejsze daty w dziejach Gminy:
1305 r. – wie¶ znalaz³a siê w wykazie miejscowo¶ci p³ac±cych daniny, w spisie miejscowo¶ci Ksiêstwa Cieszyñskiego.
1394 r. ? pojawia siê akt sprzeda¿y wsi, który mówi, ¿e w³a¶cicielami s± ?Jaykonisowie?.
XV w. – Górki staj± siê wsi± szlacheck± czêsto zmieniaj±c± w³a¶cicieli. Najd³u¿ej wie¶ posiada ród Góreckich.
XVI w. – wie¶ rozprzestrzeni³a siê w górê rzeki Brennicy (przez wykarczowanie nowych po³aæ lasu). W dokumentach rozró¿nia siê po³o¿one ni¿ej ?stare? Górki Wielkie szlacheckie (1521 r.) i po³o¿one wy¿ej Górki Ma³e ? w³o¶ciañskie (1556 r.). Wtedy te¿ ksi±¿ê cieszyñski Wac³aw III Adam po³o¿on± w g³êbi doliny Brennicy wie¶ Brenn± nada³ Wac³awowi Wodzie z Kojowic, natomiast pola w Górkach Ma³ych wraz z karczm± m³ynem i rybnikami by³y w posiadaniu wójta Miko³aja Tañca.
W tym czasie na górskich polanach pojawili siê wêdrowni pasterze ze swoimi owcami. Przybyszów tych odnotowano w ksi±¿êcych zapisach jako Wa³achów. Ludno¶æ o innym pochodzeniu etnicznym mo¿na rozpoznaæ po nazwiskach, które do teraz spotyka siê w Gminie: Madzia, Rusin, Oleksy, Holeksa, Moska³a.
1604 r. – Pawe³ Gawlas z Górek Ma³ych wykupuje woleñstwo po Tañcu i uzyskuje wkrótce od ksiêcia Wac³awa Adama dalsze przywileje.
1621 r. – Brenna jest w dalszym ci±gu wiosk± ksi±¿êc±, zarz±dzan± dwoma wójtami , którym podlegali mo¿niejsi gospodarze i komornicy. Czynny by³ we wiosce ksi±¿êcy folwark i huta szk³a, wytapiaj±ca proste szk³o na szklanki do piwa i wina. Byæ mo¿e za³o¿ycielem huty by³ Wac³aw Woda, gdy¿ w 1621 r. zbudowano now± hutê, która utrzyma³a siê do 1690 r.
Spis podaje, ¿e w Brennej by³o wtedy 47 osadników wraz z rodzinami.
Prze³om XVI-XVII w. ? mieszkañcy wsi hodowali oko³o tysi±c sztuk owiec i z tego tytu³u, jako dziesiêcinê oddawali ksiêciu 95 sztuk i 7 serów. W górach Wa³asi zak³adali sa³asze.
1734-1802 r. – wsi± Górki rz±dz± Marklowscy. W tym czasie rozpoczyna siê rozsprzedawanie ziem nale¿±cych do maj±tku. Czê¶ciowo nabywali je Karwiñscy, a czê¶ciowo góreccy ch³opi.
1722 r. ? spis podaje, i¿ w Brennej by³o ju¿ 107 osadników z rodzinami.
1772 r. – przejêcie ksiêstwa przez lotaryñsk± liniê Habsburgów by³o zapowiedzi± istotnych zmian w gospodarce. Wzros³o zapotrzebowanie na drewno ? m. in. dla potrzeb rozwijaj±cego siê hutnictwa w pobliskiej Le¶nicy wydobywano rudy ¿elaza. W samej Brennej wypalano natomiast wêgiel drzewny.
1775 r. – urbarz ksi±¿êcy wymieni³ kilkana¶cie sza³asów otaczaj±cych wie¶ Brenna. Poszerza³y siê równie¿ pastwiska.
1780 r. ? hodowano a¿ 5568 sztuk owiec i kóz.
1785 r. ? zbudowano ko¶ció³ drewniany w Brennej, a w 1796 r. murowany.
1789 r. – powstaje pierwsza szko³a z czeskim jêzykiem nauczania. Grunt pod szko³ê wymieniono z Janem Holeks± za czê¶æ ³±ki na Stawówce. By³a to szko³a 2 klasowa, uczêszcza³o do niej 280 dzieci. Nauczycielem by³ Lorañczyk. Obecnie na tym miejscu jest budynek tzw. starej gminy.
1792 r. ? sporz±dzono notatkê w kancelarii dworskiej, i¿ istnia³a Huta ¿elaza obok ustroñskiej. Huty opalane by³y wêglem drzewnym, którego produkcja wyniszczy³a breñskie lasy.
XVIII w. ? powstaje parafia i ko¶ció³. Przedtem parafia nale¿a³a do parafii w Grod¼cu.
1802 r. ? prawie ca³e Górki nale¿a³y do komory, a mieszkañcy wsi zobowi±zani byli do ¶wiadczeñ feudalnych na jej rzecz. Komora Cieszyñska wyeliminowa³a maj±tki szlacheckie w ca³ej okolicy, a w Brennej doprowadzi³a do upadku gospodarkê pastersk±.
1838 r. ? w tym roku w Brennej odnotowano takie profesje jak: tokarz, masarz, m³ynarz, który prowadzi³ m³yn ksi±¿êcy. Byli kowale, szewcy, krawcy i tkacze.
1844 r. ? ¦l±sk Cieszyñski nawiedzi³a choroba “ksiêgosusz”, która spowodowa³a ogromne straty w pog³owiu byd³a dworskiego i ch³opskiego.
1846 r. ? by³ rokiem d³ugotrwa³ych opadów, gradobiæ i powodzi.
1847 r. ? ulewne deszcze zniszczy³y zbiory zbó¿ i innych p³odów rolnych. Dochodzi³o do licznych wypadków ¶mierci g³odowej. Tylko niektórzy od¿ywiali siê owsem i kapust±, a wiêkszo¶æ spo¿ywa³a mieszankê bukowego li¶cia, pokrzyw i zió³ polewanych zup± z otr±b. Komornikom w³adze raz w tygodniu rozdawa³y chleb. Wybuch³a epidemia tyfusu, dyzenterii i innych chorób.
1883 r. ? powstaje szko³a ewangelicka, któr± utrzymywa³ zbór ustroñski.
1890 r. ? powstaje Szko³a na Bukowej.
1893 r. ? powstaje Szko³a na Le¶nicy.
1897 r. ? powstaje Kó³ko Rolnicze, dzia³a Spó³kowa Kasa Oszczêdno¶ci i Po¿yczek.
XIX w. – rozwinê³o siê kamieniarstwo. Praca w tym zawodzie by³a ciê¿ka, powodowa³a choroby zawodowe, takie jak: pylica i reumatyzm.
1900 r. ? powstaje Czytelnia Ludowa i Kasa Spó³dzielcza.
1916 r. ? na cele wojenne zabrano ko¶cielne dzwony ?JAN? o wadze 1110kg.
1918 r. ? wraz z odzyskaniem przez Polskê niepodleg³o¶ci, komora upad³a, ch³opi stali siê wolnymi gospodarzami na swojej ziemi.
1922 r. – dawny maj±tek dworski w Górkach Wielkich wykupuje Tadeusz Kossak, wkrótce przybywa tu jego córka Zofia Kossak – ¶wiatowej s³awy pisarka – i mieszka w Górkach prawie ca³e ¿ycie, za wyj±tkiem lat okupacji i pobytu w Anglii.
1923 r. ? wybudowano Dom Katolicki imienia ksiêdza Londzina.
1927 r. ? powstaje Chrze¶cijañska Spó³ka Spo¿ywcza, kasa Reifeisena oraz pierwsze radio.
1928 r. ? utworzono Ko³o Macierzy Szkolnej.
1929 r. – do Brennej zbudowano now± drogê, na Buczu otwarto Stanicê ZHP, przekszta³con± w Szko³ê Instruktorek ZHP, powstaje Ochotnicza Stra¿ Po¿arna, kursuj± pierwsze autobusy.
1933 r. ? oddano do u¿ytku nowoczesn±, du¿± i funkcjonaln± Szko³ê nr 1, powstaje Zwi±zek Spó³ek Sa³aszniczych skupiaj±cy 11 sa³aszy.
1937 r.- na granicy Górek Wielkich oddano do u¿ytku ujêcie wodoci±gowe dla miasta Cieszyn.
1939 r. ? na tereny Brennej wkraczaj± Niemcy i organizuj± niemieck± administracjê i szkolnictwo. Brenn± wcielono do Rzeszy Niemieckiej.
1940 r. – w Brennej zawi±za³y siê pierwsze grupy podziemia ZWZ ? AK. Brenna by³a jednym z najaktywniejszych jego centrów . Po dzi¶ liczne miejsca walk, bezlitosnych odwetów okupanta, mogi³y, pomniki przypominaj± o latach hitlerowskiej okupacji.
Sierpieñ 1944 r. ? l±duje desant sowieckiego oddzia³u zwiadowczo-dywersyjnego mjr. Anisimowa, któremu podporz±dkowa³a siê czê¶æ miejscowych partyzantów.
Wojna spowodowa³a wiele ofiar zarówno w¶ród partyzantów, jak i miejscowej ludno¶ci. Dzi¶ upamiêtniaj± pomordowanych pomnik oraz tablice w miejscu stracenia i na cmentarzu.
Po 1945 r. ? zrealizowano wiele inicjatyw, zmierzaj±cych do uatrakcyjnienia wypoczynku i turystyki w rejonie Brennej.
13 maj 1946 r. ? w Beskidzie ¦l±skim dzia³a³y nadal 2 ugrupowania podziemne: Narodowe Si³y Zbrojne Henryka Flamego ps. Bartek i konspiracyjne Wojsko Polskie ?Wêdrowiec?. W nocy z 12 na 13 maja w wyniku potyczki pomiêdzy oddzia³em Bartka, a jednostkami MO zginê³o na B³atniej 13 milicjantów.
1958 r. ? rozpoczê³a siê elektryfikacja wsi.
1960 r. ? wybudowano now± Szko³ê na Le¶nicy.
1963 r. ? powsta³ O¶rodek Zdrowia.
1964 r. ? wybudowano Szko³ê ?Tysi±clatkê? na Bukowej.
1975 r. ? powsta³ nowy budynek Urzêdu Gminy.
1978 r. ? rozpoczêto od strony Górek gazyfikacjê wsi.
28.04.1980 r. ? w Sali stra¿nicy OSP w Brennej odby³a siê uroczysta Akademia z okazji 44 rocznicy wyzwolenia Brennej.
30.09.1989 r. ? Obchody 500 ? lecia wsi Brenna oraz ods³oniêcie Obelisku upamiêtniaj±cego zamordowanie przez hitlerowców 5 Polaków i 20 bezimiennych Jeñców w³oskich
12.08.1990 r. ? 100-lecie urodzin Zofii Kossak
20.01.1991 r. ? Gminny O¶rodek Kultury w Brennej zosta³ w³±czony w strukturê organizacyjn± Urzêdu Gminy.
12.06.2004 r. ? Powstanie Beskidzkiej 5 (programu maj±cego na celu wieloletni± wspó³pracê piêciu miejscowo¶ci Brennej, Ustronia, Wis³y, Istebnej, Szczyrku)
17.07.2005 r. ? Obchody 700- lecia wsi Górki
30.08.2009 r. – odby³y siê uroczyste Obchody XX Do¿ynek Ekumenicznych w Brennej

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 26.04.2024
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna