Muzeum Biograficzne im. Zofii Kossak w Górkach Wie - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Muzeum Biograficzne im. Zofii Kossak w Górkach Wie
Górki Wielkie, Stary Dwór 2
tel. 338539515
biuro@muzeumkossak.pl
www.muzeumkossak.pl

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich powsta³o w 1973 roku z inicjatywy mê¿a pisarki. Jednak jego organizowanie rozpoczê³o siê du¿o wcze¶niej, po ¶mierci Zofii Kossak (1968 r.), Zygmunt Szatkowski sam porz±dkowa³ zbiory i jako pierwszy kustosz udostêpnia³ je zwiedzaj±cym.

Placówka ta jest oddzia³em Muzeum ¦l±ska Cieszyñskiego w Cieszynie. Wiêkszo¶æ eksponatów stanowi w³asno¶æ skarbu pañstwa. Pozosta³e s± depozytem powierzonym przez rodzinê Zofii Kossak. Dwa pomieszczenia oddaj±ce atmosferê pracy pisarskiej, sk³adaj± siê na sta³± ekspozycjê Muzeum. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzy³a Zofia Kossak pozwalaj± odtworzyæ rzeczywisty wygl±d i nastrój domku ogrodnika, w którym powsta³a wiêkszo¶æ powojennych utworów pisarki. Ekspozycje czasowe, tematycznie zwi±zane z biografi± i dzia³alno¶ci± autorki "Krzy¿owców", organizowane s± w pozosta³ej czê¶ci muzeum. Prezentowane s± zarówno archiwalne zdjêcia, jak i rodzinne pami±tki, rêkopisy i maszynopisy, a tak¿e unikalne polskie wydania i t³umaczenia utworów Zofii Kossak. Do cennych eksponatów Muzeum nale¿a³y obrazy pêdzla Juliusza i Wojciecha Kossaków. Niestety, wiêkszo¶æ z nich zosta³a skradziona w 1993 roku i dotychczas nie odnaleziona. Archiwum Muzeum zawiera bogat± korespondencjê gromadzon± przez pisarkê i jej mê¿a, pozwalaj±c± na nie tylko prze¶ledzenie recepcji twórczo¶ci autorki "Po¿ogi", ale tak¿e uzupe³nienie faktów biograficznych, jak i zdobycie informacji na temat dzia³alno¶ci wydawniczej czy sytuacji spo³eczno - politycznej w latach 1957-1968. W Muzeum znajduje siê tak¿e cenny zbiór ksi±¿ek bêd±cy czê¶ci± gromadzonej w latach miêdzywojennych biblioteki. Bogate pisarskie archiwum z okresu XX-lecia uleg³o zniszczeniu w czasie II wojny ¶wiatowej. Zachowane dokumenty, rêkopisy, listy i inne materia³y stanowi± nieoceniony warsztat pracy badawczej i cenne ¼ród³a zw³aszcza dla literaturoznawców i historyków.

Ekspozycja czynna:
Poniedzia³ek - nieczynne
Wtorek - 9.00-15.00
¦roda - 9.00-16.00
Czwartek - 9.00-15.00
Pi±tek - nieczynne
Sobota - 9.00-15.00
Niedziela - 10.00-14.00

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna