Dworek My¶liwski - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Dworek My¶liwski
Brenna, G³êbiec 26
tel. 33 8536496
www.czaswlas.pl/obiekty/?p=4&id_obiekt=1594

Prawdopodobnie w 1924 roku Brunon Konczakowski dokona³ kupna starej chaty góralskiej wraz z okolicznym lasem na stoku po³udniowym Czupla w G³êbcu na wysoko¶ci 640 m n.p.m. Chatê tê rozebra³ i na jej miejscu zbudowa³ my¶liwski dwór. Budowlê stawiali majstrowie ze ¦l±ska Cieszyñskiego, z bali uk³adanych na zacios, bez u¿ycia gwo¼dzi. Do budowy u¿yto drzewa limbowego i modrzewiowego sprowadzonego z Alp w³oskich i austriackich. Konczakowski z pochodzenia pó³ Polak, pó³ Austriak sk³oni³ siê ku stylowi tyrolskiemu. Dworek stoi na kamiennej podmurówce, jest podpiwniczony, piêtrowy z wysokim poddaszem. Okna maj± rze¼bione obramowania i ozdobne okiennice. Uwagê zwraca taras, a ponad nim balkony z ozdobn±, drewnian± galeri±. Korpus g³ówny zakoñczony jest dwuspadowym dachem, a w zwieñczeniu umocowano g³owê jelenia. Belki i podpory zdobi rze¼biony ornament. Brunon Konczakowski projektuj±c wnêtrze domu, wykaza³ siê wyrafinowanym gustem ³owieckim, osobliw± sztuk± któr± wyznaj± wy³±cznie uczniowie ¶w.Huberta. Dobór mebli, kolor ¶cian, pociemnia³e drewniane boazerie, na ka¿dej ¶cianie trofea my¶liwskie ( kolekcje rogów ), medalion odyñca z 1913 roku, stojak na broñ, fotografie, rysunki, sztychy i obrazy my¶liwskie - wszystko to tworzy ca³o¶æ, bêd±c± wyrazem formy rezydencji my¶liwskiej. Jadalnia posiada secesyjny piec z zielonymi kaflami, ³agodne ¶wiat³o przyciemnione papirusowym aba¿urem a ¶ciany ozdobione scenami ³owieckimi. Mniejszy salonik gromadzi najcenniejsze eksponaty, a mianowicie: oszczepy na nied¼wiedzie obci±gniête skór± zabytkowy kordelas (nazwa ³aciñska ?cutellus? - nó¿ ), u sufitu wisi figura winiarza z rogami zamiast nóg degustuj±cego markowe wino. Eksponaty wymienione przypominaj± gospodê tyrolsk±. ?Konczakówka? przechowuje szcz±tkow± czê¶æ kolekcji dawnego w³a¶ciciela. Cenniejsze eksponaty zasili³y zbiory muzealne na Wawelu i w Cieszynie a tak¿e w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Osobliwo¶ci± Muzeum w Cieszynie ( ze zbiorów Konczakowskiego ) s± okazy strzelb ?cieszynek?, wyk³adanych ko¶ci±, chluba cieszyñskich rusznikarzy.

Obok stoj±cego dworku atrakcj± jest kaplica ¦w. Huberta wykonana z piaskowca breñskiego kryj±ca barwy witra¿ z wizerunkiem patrona my¶liwych. Dzie³o to pochodzi z Krakowskiego Zak³adu Witra¿ów, prowadzonego przez Stanis³awa Gabriela ¯eleñskiego. Pracownia krakowska wykonywa³a m.in. witra¿e Stanis³awa Wyspiañskiego i Józefa Mehoffera w latach 1910 - 1912. Kaplicê ¶w. Huberta po¶wiêci³ ks. kard. Adam Sapieha. Zadrzewienie pobliskich wzgórz - to le¶ny park za³o¿ony przez Konczakowskiego. Sadzi³ on wybrane gatunki krzewów i drzew, którymi ¿ywi siê zwierzyna le¶na.

W latach miêdzywojennych ?Konczakówka? by³a modnym ³owiskiem gdzie walory krajoznawcze i ³owieckie dope³nia³o bogate ¿ycie towarzyskie, dziêki pobytom wybitnych przedstawicieli ¶wiata ³owieckiego: Habsburgów, Ignacego Mo¶cickiego, który posiada³ w³asn± rezydencjê w Wi¶le na Zadnim Groniu Koziñca, ¯eliñskich i Wojciecha Kossaka- w³a¶ciciela dworku w pobliskich Górkach Wielkich. Do dzi¶ w jednej z siedmiu sypialni stoi ³ó¿ko Hermana Goeringa £owczego III Rzeszy. W czasie PRL dwór Konczakowskiego s³u¿y³ osobisto¶ciom rz±dowym z kraju i zagranicy. Od 1989 roku obiekt pe³ni rolê o¶rodka szkoleniowo - wypoczynkowe go. Nadle¶nictwa Ustroñ ( RDLP Katowice ). Dworek dysponuje 16 miejscami w pokojach 2 osobowych z WC i ³azienk±. Teren wokó³ dworku jest ogrodzony na powierzchni ok. 3 ha. Dojazd do ?Konczakówki?: Brenna Spalona drog± asfaltow± w kierunku kamienio³omu pod Czuplem.

Postaæ Brunona Konczakowskiego warta jest pamiêci. By³ zaradnym, przedsiêbiorczym i ¶wiat³ym kupcem z Cieszyna. Zajmowa³ siê handlem metalowymi i ¿elaznymi akcesoriami a szczególnie gwo¼dziami do podków dla koni, które zamawia³ dwór habsburski. Interes Konczakowskiego prosperowa³ znakomicie, przynosi³ znaczne dochody, co pozwoli³o na zakup s³ynnego istniej±cego do dzisiaj w Cieszynie hotelu ?Pod Brunatnym Jeleniem?. Nazwisko Brunona Konczakowskiego czêsto przekrêcano na ?Koncza³owski?, ?Kinozakowski?. By³ cz³onkiem ?Klubu My¶liwskiego? w Cieszynie, ¶wietnie strzela³, co pozwoli³o mu piastowaæ w 1929 roku godno¶æ Króla kurkowego, organizowa³ wystawy ³owieckie. W ?Konczakówce? zachowa³a siê fotografia jamnika przy upolowanych koz³ach. By³ to ukochany i wierny towarzysz ³owów Konczakowskiego. Po ¶mierci psa, jego pan upamiêtni³ go kamiennym obeliskiem z dat± i inicja³ami. W czasie ostatniej wojny za zatrudnienie ¯ydów trafi³ Konczakowski do Dachau. Prze¿y³ dziêki rodzinie, która pomog³a go z obozu wydostaæ i wróci³ do Polski. Po zakoñczeniu wojny w³adze PRL zabra³y mu ca³y maj±tek, dlatego zmuszony by³ wyjechaæ do Austrii, zabieraj±c ze sob± niektóre meble i obrazy, gdzie niebawem zmar³. Jego rodzina osiad³a w Wiedniu, w 1998 r. zmar³ jego syn Józef.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna