Kapliczki, krzy¿e i figury przydro¿ne - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Kapliczki, krzy¿e i figury przydro¿ne

a) BRENNA- parafia pod wezwaniem ¶w. Jana Chrzciciela

? Kapliczka ?u Hellera- Gawlasa? w dzielnicy Pinkas. Pierwsza kapliczka w tej dzielnicy parafii ¶w. Jana Chrzciciela zosta³a zbudowana na prze³omie XVIII i XIX wieku w niedu¿ej odleg³o¶ci od rzeki Brennicy. Jako materia³ budowlany pos³u¿y³ kamieñ. W jej wnêtrzu znajdowa³a siê drewniana rze¼ba przedstawiaj±ca trzeci upadek Chrystusa. W pierwszych latach XIX wieku wezbrane wody rzeki Brennicy zniszczy³y kaplicê, jednak rze¼bê uda³o siê uratowaæ. W³a¶ciciele gruntu postanowili wznie¶æ now± kaplicê w nieco wiêkszej odleg³o¶ci od Brennicy (oko³o 100 m.), która w okresie wiosennych roztopów czêsto wystêpowa³a z brzegów. ?Now±? kapliczkê tak¿e wykonano z kamienia breñskiego i otynkowano. Nad wej¶ciem do niej widoczna by³a wie¿yczka zwieñczona krzy¿em. We wnêtrzu znajdowa³a siê rze¼ba z pierwszej kapliczki- przedstawiaj±ca trzeci upadek Chrystusa. Obiekt systematycznie by³ remontowany przez w³a¶ciciela posiad³o¶ci, na której siê znajdowa³- Rudolfa Hellera. Kapliczkê otaczano du¿± czci± . Po kapitalnym remoncie w ostatnich latach XX wieku, po¶wiêcenia kapliczki dokona³ miejscowy proboszcz ks. Dr Józef Budniak, 3 czerwca 1999 roku, w czasie Naj¶wiêtszej Ofiary, w której uczestniczyli zarówno okoliczni mieszkañcy jak i ci, którzy pracowali przy jej remoncie. Kapliczkê otaczaj± du¿ym szacunkiem okoliczni mieszkañcy i przybywaj±cy do Brennej tury¶ci. Czêsto gromadz± siê przy niej na prywatnej modlitwie .

? Kapliczka ?na Up³azie? pod Cisowym Wielkim, w rejonie góry B³atniej. Zosta³a zbudowana w 1979 roku, w kilka miesiêcy po wyborze kard. Karola Wojty³y na papie¿a i nosi imiê Jana Paw³a II- dla uczczenia wyboru Polaka na nastêpcê ¶w. Piotra. Fundatorem kapliczki jest rodzina Konczewskich z Warszawy, która zakupi³a w celach rekreacyjnych góralsk± chatê od Paw³a Szkaradnica. We wnêtrzu kapliczki zosta³a umieszczona drewniana rze¼ba przedstawiaj±ca Matkê Bosk± Czêstochowsk± autorstwa Paw³a Szkaradnica- artysty ludowego z Brennej.

? Kapliczka przy szlaku turystycznym z Brennej Centrum na B³atni± (w górnej jego czê¶ci). Jest pierwsz± z dwóch wybudowanych na szlaku turystycznym z Brennej na B³atni±, w górnej jego czê¶ci. Prawdopodobnie tak jak stoj±ca w niedu¿ej odleg³o¶ci od niej inna kapliczka, zosta³a zbudowana na prze³omie XIX i XX wieku przez mieszkaj±ce w tym rejonie rodziny. Wykonana zosta³a z kamienia, otynkowano j± i pobielono. W ostatnich latach zosta³a odnowiona przez Dorotê Iskrzyck±, która posiada w jej pobli¿u niedu¿± stadninê koni. We wnêtrzu kapliczki znajduje siê figura ¶w. Floriana. Przechodz±cy obok niej tury¶ci zatrzymuj± siê tu na krótk± refleksjê. Tak¿e mieszkaj±cy w jej pobli¿u miejscowi chrze¶cijanie gromadz± siê przy niej na krótk± modlitwê .

? Kapliczka ¶w. Judy Tadeusza przy ul. Le¶nica. Jej pocz±tki siêgaj± lat dwudziestych XX wieku, kiedy to Leon Ohanka, wielki czciciel ¶w. Judy Tadeusza, umie¶ci³ na przydro¿nej jarzêbinie pierwszy obraz przedstawiaj±cy tego ¶wiêtego. Przetrwa³ on w tym miejscu do lat osiemdziesi±tych minionego wieku, kiedy to zosta³ zniszczony przez spadaj±cy konar. Wówczas na jego miejscu umieszczono niedu¿± kapliczkê z obrazem Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. W latach dziewiêædziesi±tych ubieg³ego wieku kapliczkê zdjêto i przeniesiono w inne miejsce, a na jarzêbinie ponownie zawis³ obraz ¶w. Judy Tadeusza, który by³ w³asno¶ci± rodziców ks. Józefa Gielaty .

? Kapliczka Matki Boskiej Pszowskiej przy ul. Wyzwolenia, w obrêbie posesji rodzin ¯y³ka i D³ugosz. Kapliczka ta pierwotnie znajdowa³a siê przy ul. Le¶nica, a w jej wnêtrzu umieszczony by³ obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. W latach dziewiêædziesi±tych ubieg³ego wieku zosta³a jednak zdjêta, wyremontowana przez Jana Nowaczka i umieszczona w obrêbie posesji rodzin ¯y³ka i D³ugosz. Obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej zast±piono obrazem Matki Bo¿ej Pszowskiej, który do powy¿szej kapliczki ofiarowa³a Klara Heisig mieszkaj±ca w Pszowie- czêsty go¶æ powy¿szych rodzin.

? Kapliczka ?na Kotelniczysku? pod Kotarzem. Zosta³a zbudowana z kamienia breñskiego, a w jej wnêtrzu umieszczono figurê Jezusa Mi³osiernego. Pod figur± znajduje siê napis ?Jezu, ufam Tobie?. Kapliczka zwieñczona zosta³a kamiennym krzy¿em, a pod nim wykuto znaki IHS oraz Trójcy ¦wiêtej. Fundatorem kapliczki jest rodzina Chrobok z Bierunia. Po¶wiêci³ ja ks. Dr hab. Józef Budniak w II Niedzielê Wielkanocn±- w Uroczysto¶æ Mi³osierdzia Bo¿ego 2003 roku.

? Kapliczka przed Prze³êcz± Karkoszczonka (?w dziurze?). Wed³ug relacji ustnej Zuzanny Heller kapliczka ta zosta³a zbudowana oko³o po³owy XIX wieku na trasie pielgrzymek wiernych parafii ¦w. Jana Chrzciciela z Brennej do Szczyrku na ?Górkê?. Remontowano j± systematycznie, kto wykonywa³ prace. Na drewnianym palu umieszczona by³a niedu¿a kapliczka, a w jej wnêtrzu znajdowa³ siê obraz Matki Bo¿ej. Jednak jej stan pogarsza³ siê i proboszcz parafii w Brennej ks. Dr hab. Józef Budniak podj±³ decyzjê o budowie (tu¿ obok niej) nowej kapliczki, tym razem z kamienia breñskiego.

? Kapliczki na terenie O¶rodka Formacji i Spotkañ ¶w. Jadwigi ¦l±skiej w Brennej P³achcioku. W³a¶cicielem O¶rodka jest Archidiecezja Katowicka. S³u¿y on formacji duchowej ró¿nym grupom zarówno z terenu samej Archidiecezji jak i z ca³ej Polski. Jego pocz±tki siêgaj± 1995 roku. Na terenie o¶rodka znajduje siê kaplica po¶wiêcona ¶w. Jadwidze ¦l±skiej. Pierwszym dyrektorem o¶rodka by³ tu ks. Piotr Machoñ, a obecnie funkcjê tê pe³ni ks. Damian Suszka. - Kapliczka Chrystusa Frasobliwego, - Kapliczka Niepokalanie Poczêtej Naj¶wiêtszej Maryi Panny, - Stacje Drogi Krzy¿owej, - Krzy¿ stoj±cy miêdzy stacjami Drogi Krzy¿owej

b) BRENNA LE¦NICA- parafia pod wezwaniem ¶w. Jana Nepomucena

? Kapliczka ?u Jaworskich? przy ul. Le¶nica (na Kamieñcu). Kapliczka ta zosta³a ufundowana pod koniec XIX wieku, jako wotum wdziêczno¶ci, przez przeje¿d¿aj±cych tamtêdy z sianem kupców- rolników. ?Wielka woda? utrudni³a im przeprawê przez miejscowy górski potok, który przy du¿ej ilo¶ci opadów zamienia³ siê w rw±c± rzekê. Kapliczkê zawieszono na drzewie w pobli¿u miejsca przeprawy, a w jej wnêtrzu umieszczono figurkê Matki Bo¿ej i dwa anio³ki. Opiekuj± siê ni± rodziny posiadaj±ce w jej pobli¿u swe domki wypoczynkowe .

? Grota w obrêbie posesji rodziny Gryz³o przy ul. Le¶nica. Jej fundatorami s± Franciszek i Zuzanna Gawlas, którzy w 1934 roku na kamiennym murze okalaj±cym ich posiad³o¶æ w miejscu, gdzie wyp³ywa³o ¼róde³ko, umie¶cili du¿y, p³aski, prostok±tny, samorodny kamieñ, który s³u¿y³ dot±d za stó³ w chacie ich przodków. Na tym stole, nakrytym bia³ym, lnianym obrusem, ksi±dz przybywaj±cy do chorego k³ad³ Naj¶wiêtszy sakrament oraz ¶wiête oleje. Na nim umieszczono figurkê Matki Bo¿ej, wokó³ ustawiono filary z kamienia, a ca³o¶æ nakryto mniejszym kamieniem. W roku 1947 rodzin Gawlasów postanowi³a dotychczasow± grotê przebudowaæ. W dolnej czê¶ci zosta³y wykute nastêpuj±ce s³owa: ?AVE MARIA- Pod Twoj± obronê uciekamy siê?. Kapliczka- wotum zosta³a po¶wiêcona przez proboszcza parafii w Brennej ks. Rudolfa Juroszka .

? Kapliczka przy ul. Le¶nej, obok ¦winiorki. Pierwsz± kapliczkê w tym miejscu umie¶ci³a rodzina Moska³ów z Goleszowa. Warunki atmosferyczne spowodowa³y, ¿e kapliczka ta spad³a z drzewa, na którym siê znajdowa³a i uleg³a zniszczeniu. Mieszkaj±ca w pobli¿u rodzina Kazek postanowi³a oko³o roku 1990 na jej miejsce ufundowaæ now±. Na betonowym palu umieszczono niedu¿± kamienn± kapliczkê, a w jej wnêtrzu pojawi³a siê figura Serca Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Opiekuj± siê ni± zarówno fundatorzy jak i mieszkaj±ce w pobli¿u rodziny.

? Kapliczka przy ul. ¦winiorka. Zosta³a wykonana w latach 80- tych ubieg³ego wieku i umieszczona na drzewie. Jej fundatork± by³a Bo¿ena Kotorc. We wnêtrzu kapliczki umieszczono figurkê Niepokalanego Poczêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny.

? Kapliczka ?we ¯³abinie I? przy ul. Ogrodowej. Wykonana zosta³a oko³o roku 2000 przez Paw³a, bezdomnego pochodz±cego z Gniezna, którego przygarnêli ¿yczliwi mieszkañcy Brennej Le¶nicy. Na drewnianym palu umie¶ci³ on kapliczkê, a w jej wnêtrzu figurkê Niepokalanego Poczêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny .

? Kapliczka przy ul. Horzelica, przy szlaku turystycznym z Liboszczonki na Stary Groñ. Legenda mówi, ¿e w miejscu tym straszy³o i dlatego miejscowa ludno¶æ postanowi³a zbudowaæ tam w XIX wieku kaplicê. Jest murowana, a w jej od pewnego czasu znajduje siê figura Matki Bo¿ej Licheñskiej. Ca³o¶æ ogrodzono drewnianym p³otkiem. Miejscowa ludno¶æ gromadzi siê przy niej na prywatnej modlitwie. Kapliczka ta znajduje siê pod troskliw± opiek± rodzin: Madzia i Herzyk oraz Greñ ze Starego Gronia, którzy czêsto przynosz± ?Swojej Pani? ¶wie¿e kwiaty.

? Kapliczka przy oczyszczalni ¶cieków. Zosta³a zawieszona na drzewie, a w jej wnêtrzu umieszczono figurkê Niepokalanego Poczêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny.

? Kapliczka przy ul. Malinka (w górnej jej czê¶ci). Fundatorami kapliczki, umieszczonej na drzewie, by³a m³odzie¿, która w 1981 roku prze¿ywa³a na terenie parafii w Brennej Le¶nicy rekolekcje oazowe. We wnêtrzu kapliczki widoczna jest figurka Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy. Na skutek coraz gorszego stanu, w roku 2003 kapliczka zosta³a odnowiona przez rodzinê Burych .

? Kapliczka w obrêbie posesji rodziny Burych ?na Malince?. Zosta³a wykonana pod koniec lat 90- tych minionego wieku przez w³a¶cicieli posesji Józefa i Mariê Burych. Do jej budowy wykorzystano wydr±¿ony pieñ drewna, w którym umieszczono figurkê Matki Bo¿ej, a nad ni± zauwa¿yæ mo¿na niewielki krzy¿. Szczególnego uroku kapliczce nadaj± rosn±ce wokó³ niej kwiaty .

? Kapliczka w obrêbie posesji rodziny Nowaczek przy ul. Le¶nica. Karol Mach- kierownik czteroklasowej Szko³y Powszechnej w Brennej Le¶nicy poprosi³ o wykonanie drewnianej kapliczki, która oko³o 1925 roku zosta³a zawieszona na pniu dzikiej czere¶ni rosn±cej w ogrodzie szkolnym. We wnêtrzu kapliczki by³ umieszczony obraz ¶w. Antoniego. W okresie okupacji kierownik szko³y narodowo¶ci niemieckiej zrzuci³ kapliczkê i schowa³ w magazynie szkolnym. Po zakoñczeniu dzia³añ wojennych, w lipcu 1945 roku kierownictwo powy¿szej szko³y obj±³ Micha³ Zoñ. Jego ¿ona Elfryda, porz±dkuj±ca magazyn szkolny, odnalaz³a kapliczkê, która zosta³a szybko naprawiona, odnowiona i ponownie umieszczona na swym pierwotnym miejscu. W jej wnêtrzu umieszczono wówczas obraz ¦wiêtej Rodziny. Kiedy po kilku latach zacz±³ do Brennej Le¶nicy kursowaæ autobus, przed szko³± usytuowano przystanek, a czere¶nia, na której by³a umieszczona kapliczka , zosta³a ¶ciêta. Kapliczkê wiêc przeniesiono na pieñ du¿ej lipy. Znajduj±cy siê w niej obraz ¦wiêtej Rodziny, na skutek z³ego stanu, zosta³ zast±piony obrazem Jezusa na krzy¿u- kopia obrazu z Milatyna. Pod nim znajduje siê napis o nastêpuj±cej tre¶ci: ?O mój cudowny z Milatyna bo¿e, niech mnie Twa ³aska w potrzebie wspomo¿e?. Z biegiem lat kapliczka uleg³a zniszczeniu. Dlatego w 1984 roku zosta³a odnowiona i umieszczona w prywatnym ogrodzie w¶ród zieleni, na pniu rosn±cej tu brzozy. Tym razem we wnêtrzu kapliczki umieszczono obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej.

? Grota u rodziny Jaworskich przy ul. Stawieñce. Zosta³a zbudowana przez ks. Antoniego Pohla oraz m³odzie¿, która w 1988 roku, prze¿ywa³a swoje rekolekcje oazowe u rodziny Jaworskich, na terenie parafii w Brennej Le¶nicy. Zbudowana zosta³a z kamienia, a w ¶rodku umieszczono figurkê Matki Bo¿ej Niepokalanie Poczêtej .

? Krzy¿ misyjny przy ko¶ciele. Prawdopodobnie pierwszy krzy¿ misyjny zosta³ ustawiony po prawej stronie wej¶cia do ko¶cio³a parafialnego w Brennej Le¶nicy w 1969 roku, gdy ¶wi±tynia ta by³a jeszcze ko¶cio³em filialnym parafii ¶w. Jana Chrzciciela w Brennej Centrum. Wykonany by³ z drewna przez miejscowych cie¶li. Pod wp³ywem warunków atmosferycznych drewno krzy¿a uleg³o zniszczeniu, dlatego obecny proboszcz parafii ks. Wies³aw Kondzio³ka zatroszczy³ siê o jego wymianê. Podobnie jak ?pierwszy? krzy¿ i ten zosta³ wykonany z drewna przez miejscowych cie¶li. Jego po¶wiêcenia dokona³ ks. Kazimierz Mikulski, redemptorysta z Gliwic, dnia 14 czerwca 1998 roku, w czasie odnowienia misji parafialnych, a przed peregrynacj± cudownego obrazu Matki bo¿ej Czêstochowskiej.

? Krzy¿ ?przy stawisku?. Zosta³ ufundowany w 1980 roku przez cieszyñskiego lekarza Romankiewicza. Wykonano go z drewna, a na nim umieszczono niewielk± pasyjkê .

c) GÓRKI WIELKIE- parafia pod wezwaniem ¶w. Jana Sarkandra

? Kapliczka ¶w. Antoniego w obrêbie posesji rodziny B±czków. Jej fundatorami s± ojcowie franciszkanie oraz rodzina, na posesji której zosta³a zbudowana. Na betonowym postumencie ob³o¿onym kamieniem breñskim, pod zadaszeniem, umieszczono gipsow± figurê ¶w. Antoniego. Pierwotnie znajdowa³a siê ona w ko¶ciele parafialnym. Prace przy wznoszeniu kapliczki zosta³y wykonane przez rodziny B±czków i Marekwiców, a prace murarskie wykona³ Aleksander Czy¿. Kapliczka jest ogrodzona metalowym p³otkiem. Po¶wiêcenia jej dokona³ w uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a 1999 roku o. Gwidon Borkiewicz (Mozor 2003). Jednego dnia spo¶ród nazwanych krzy¿owymi odbywa siê przy niej nabo¿eñstwo b³agalne o urodzaje. W uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a ustawiany bywa przy niej jeden z czterech o³tarzy, do których udaje siê procesja .

? Kapliczka Matki Bo¿ej Niepokalanie Poczêtej w obrêbie posesji rodziny Dynaków. Zosta³a ufundowana jako wotum wdziêczno¶ci przez rodzinê Dynaków, w Roku Wielkiego Jubileuszu- 2000. Na betonowym cokole, ob³o¿onym granitem, umieszczono figurê Matki Bo¿ej Niepokalanie Poczêtej. Wewn±trz coko³u, w specjalnej niszy, za szyb±, wkomponowano figurê Dzieci±tka Jezus, która w Okresie Adwentu Roku Jubileuszowego peregrynowa³a do rodzin parafii prowadzonej przez ojców franciszkanów. Po¶wiêcenia kapliczki dokona³ o. Gwidon Borkiewicz w czasie nabo¿eñstwa ró¿añcowego, dnia 7 pa¼dziernika 2000 roku, we wspomnienie Naj¶wiêtszej Maryi Panny Ró¿añcowej. Podczas dni krzy¿owych odbywa siê przy niej jedno z nabo¿eñstw b³agalnych o urodzaje .

? Kapliczka ?za rzek±? umieszczona na dêbie. Wed³ug podania ludzi starszych, w okresie miêdzywojennym na dêbie zosta³ zawieszony, przez bli¿ej nieznan± osobê, obraz Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy. Równie¿ powód umieszczenia go tam jest bli¿ej nieznany. Na skutek coraz gorszego stanu obrazu zamieniono go na wizerunek Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. Kapliczka otaczana jest du¿ym szacunkiem przez miejscow± ludno¶æ. Zawsze mo¿na przy niej zobaczyæ ¶wie¿e kwiaty i pal±ce siê znicze.

? Krzy¿ misyjny przy ko¶ciele. Projekt krzy¿a zosta³ wykonany przez architekta Ludwika Heroka z Pier¶æca. Pierwotnym zamierzeniem architekta by³o, aby wieñczy³ on wie¿ê dzwonnicy miejscowego ko¶cio³a, w którym duszpasterzuj± ojcowie franciszkanie. Ze wzglêdów technicznych krzy¿ ten zosta³ krzy¿em misyjnym i ustawiono go na placu ko¶cielnym, po prawej stronie wej¶cia do ¶wi±tyni. Wykonano go z betonu, otynkowano, pomalowano, w dolnej czê¶ci ob³o¿ono kamieniem breñskim. Na krzy¿ ten z przodu na³o¿ono krzy¿ dêbowy. Po¶wiêci³ go ojciec Bernardyn Bednorz w czasie misji parafialnych 19 czerwca 1998 roku. Przy krzy¿u odbywa siê systematycznie jedno nabo¿eñstwo dni krzy¿owych.

d) GÓRKI WIELKIE- parafia pod wezwaniem Wszystkich ¦wiêtych

? Kapliczka przy strumyku Wschodnica w obrêbie posesji rodziny Belskich. Bezpo¶rednim powodem ustawienia kapliczki w tym miejscu by³ wypadek, jakiemu uleg³ w³a¶ciciel posesji Mieczys³aw Belski w 1997 roku (spad³ z dachu budynku) i prze¿yta wówczas przez niego ¶mieræ kliniczna. Z³o¿y³ wtedy Bogu obietnicê, ¿e je¶li powróci do zdrowia, w obrêbie swojej posesji postawi przydro¿n± kapliczkê. Po ca³kowitym powrocie do zdrowia postanowi³ zrealizowaæ z³o¿on± bogu obietnicê. Przy drodze przygotowa³ fundamenty, na których umie¶ci³ na dêbowym palu kapliczkê, a w jej wnêtrzu p³askorze¼bê Serca Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Wiêkszo¶æ prac Mieczys³aw wykona³ osobi¶ci, a ukoñczy³ je przed ¦wiêtem Matki Bo¿ej Szkaplerznej w 2002 roku.

? Kapliczka przy drodze Solarskiej w lesie Witalusz. W latach 90- tych minionego wieku pani Maria znalaz³a na ¶mietniku zniszczony obraz Matki Bo¿ej Czêstochowskiej. Odmalowa³a go, a Henryk Kubaczka wykona³ now± ramê. Po odnowieniu obraz zosta³ zawieszony w specjalnie przygotowanej w tym celu kapliczce, na dêbie rosn±cym w pobli¿u jego odnalezienia. Okoliczni mieszkañcy otaczaj± go du¿± czci± i szacunkiem. Zawsze mo¿na tu zobaczyæ ¶wie¿e kwiaty.

? Kapliczka ?na lipie? przy drodze Solarskiej w obrêbie posesji rodziny Ma³ysz. Trudno dzi¶ ustaliæ, kiedy pojawi³a siê pierwsza kapliczka w tym miejscu i komu by³a po¶wiêcona. Pewnym jest, ¿e na pocz±tku lat 60. minionego wieku w lipê, na której by³a zawieszona, uderzy³ piorun i kapliczka uleg³a ca³kowitemu zniszczeniu. Ówcze¶ni w³a¶ciciele gruntu Franciszka i Rudolf Ma³yszowie wykonali now± kapliczkê i umie¶cili j± na dotychczasowym miejscu, a do jej wnêtrza w³o¿yli obraz Matki Bo¿ej z Dzieci±tkiem, który wisia³ w ich mieszkaniu. Obecnie w dalszym ci±gu kapliczk± opiekuje siê rodzina Ma³yszów .

? Kapliczka ?pod Matulow± Górk±? na koñcu drogi Solarskiej. Pierwsz± kapliczkê umie¶ci³a w tym miejscu, w okresie miêdzywojennym rodzina Korzonków. Bezpo¶rednim powodem jej pojawienia siê by³ sen gospodarza. ¦ni³a mu siê bowiem Matka Bo¿a. Na przestrzeni lat kapliczka jednak uleg³a powa¿nemu zniszczeniu, dlatego Irena Kubaczka postanowi³a w latach siedemdziesi±tych XX wieku odnowi± ja. Na miejscu ?starej? kapliczki wybudowano now±. Wykonano j± z blachy, oszklono i umieszczono na metalowym s³upie. W jej wnêtrzu pojawi³ siê obraz Matki Bo¿ej Licheñskiej. Szczególnego uroku dodaj± jej rosn±ce po obu stronach lipy, zasadzone prawdopodobnie w czasie stawiania pierwszej kapliczki. U jej podnó¿a mo¿na zawsze zobaczyæ kwiaty i pl±cz±ce siê znicze, co ¶wiadczy o szczególnym szacunku ze strony okolicznych mieszkañców .

? Kapliczka ?za Kamionk±? w obrêbie posesji rodzin Chrapek i Czakon. Kapliczka ta zosta³a ustawiona w tym miejscu prawdopodobnie na pocz±tku XX wieku i zosta³a po¶wiêcona Matce Bo¿ej. Na przestrzeni lat uleg³a jednak zniszczeniu i dlatego w 1989 roku w³a¶ciciel posesji Ludwik Chrapek postanowi³ j± odnowiæ. Teraz znajduje siê pod sta³± opiek± rodzin Chrapek i Czakon .

? Kapliczka ?na Zalesiu? (przy drodze miêdzy Górkami a Lipowcem). Pierwsza kapliczka w tym miejscu zosta³a zawieszona n jednym z trzech rosn±cych tu grabów przez Franciszka ¯ertkê, na pocz±tku XX wieku. W jej wnêtrzu znajdowa³a siê tkanina przedstawiaj±ca oblicze Chrystusa. W czasie dzia³añ II wojny ¶wiatowej kapliczka ta zosta³a zniszczona na skutek uszkodzenia drzewa, na którym by³a zawieszona. Szybko jednak zosta³a odnowiona i umieszczona na lipie. Up³ywaj±cy czas spowodowa³, ¿e zaczê³a niszczeæ. Dlatego na pocz±tku lat 90- tych minionego wieku zosta³a odnowiona z inicjatywy Heleny Madzia mieszkaj±cej w jej pobli¿u. Tkaninê znajduj±c± siê w jej wnêtrzu zast±piono obrazem o tej samej tre¶ci, o którego namalowanie poprosi³ artystê ludowego Trójwsi Jan Karch. Kapliczka budzi du¿y szacunek u rodzin mieszkaj±cych w jej pobli¿u .

? Kapliczka ?na Szpotawicy? (osiedle ?Pod Górk±?) w obrêbie posesji rodzin Prandzioch- Minkus. Kapliczka ta zosta³a ustawiona przez rodziny Prandzioch- Minkus w obrêbie ich prywatnej posesji w 2001 roku. W jej wnêtrzu zosta³ umieszczony krzy¿. Po¶wiêcenia dokona³ wikariusz parafii ks. Krzysztof Pacyga, w maju 2001 roku .

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 03.05.2024
Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna