¦wiadome nabywanie - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
¦wiadome nabywanie

Zanim pies znajdzie siê w domu

Przyszli w³a¶ciciele psów musz± sobie u¶wiadomiæ, ¿e nabywaj±c psa bior± na siebie bardzo powa¿ne i d³ugotrwa³e zobowi±zanie. Nowy cz³onek rodziny bêdzie do niej nale¿eæ przeciêtnie 10-15 lat i bêdzie ca³kowicie zale¿ny od w³a¶ciciela. Pies bardziej przywi±zuje siê do cz³owieka ni¿ inne zwierzêta domowe. Chce byæ zawsze w swoim stadzie, tzn. w¶ród swoich ludzi. Je¿eli kto¶ pracuje zawodowo i mieszka sam i mia³by pozostawiaæ psa samego w mieszkaniu na 8 lub wiêcej godzin dziennie, to powinien zrezygnowaæ z nabycia psa, chyba ¿e znajdzie jak±¶ odpowiedzialn±, godn± zaufania osobê, która bêdzie wyprowadza³a zwierzê co dzieñ na spacer. Oczywi¶cie sam w³a¶ciciel wychodzi³by z psem przed prac± i po powrocie na d³ugi spacer wieczorem. Kiedy jeste¶my w domu, tak¿e powinni¶my zajmowaæ siê intensywnie psem i pozwoliæ mu braæ udzia³ w naszym ¿yciu.
Je¿eli mamy przestronny ogród, to z pewno¶ci± pies mo¿e przebywaæ tam w ci±gu dnia na specjalnie przygotowanym wybiegu. Nie jest to jednak idealne rozwi±zanie, gdy¿ bêdzie on czu³ siê opuszczony wskutek braku bezpo¶redniego kontaktu z rodzin±(?).

Dostateczna ilo¶æ czasu na zajmowanie siê psem nie jest jedynym warunkiem koniecznym do rozs±dnego wychowania psa. Co najmniej tak samo wa¿na jest konsekwencja w obchodzeniu siê z nim. Czêste zmiany wymagañ w stosunku do psa nie tylko nie pozwol± go dobrze wychowaæ, ale nawet mog± go doprowadziæ do ob³êdu. Potrzebuje on swojego ludzkiego przewodnika, który by go prowadzi³ i kierowa³ nim oraz przekaza³ mu, co powinien czyniæ, a czego mu nie wolno. Nawet najbardziej inteligentny i chêtny pies potrzebuje wychowania, czasu i dyscypliny.
Pies nie tylko wnosi do domu rado¶æ, ale wymaga du¿o odpowiedzialno¶ci i pracy. Przed nabyciem go trzeba sobie to wszystko przemy¶leæ. Kto odczuwa nieprzezwyciê¿on± niechêæ do jakiegokolwiek wychowywania i odpowiedzialno¶ci, powinien zrezygnowaæ z kupowania psa.
Psy maj± dobre wyczucie czasu i szybko przyzwyczajaj± siê do okre¶lonego porz±dku dnia. Je¿eli przez d³u¿szy czas zawsze o 17.00 wychodzimy na spacer z psem, to po pewnym czasie on sam przyniesie nam smycz oko³o tej godziny i bêdzie domaga³ siê spaceru. Je¿eli nie jest siê zwolennikiem uregulowanego trybu ¿ycia, to od pocz±tku nale¿y unikaæ sta³ej pory spacerów.

Czego oczekiwaæ od psa?

Motywy nabycia psa bywaj± bardzo ró¿ne. Osoba posiadaj±ca dom z ogrodem mo¿e ¿yczyæ sobie odpowiedzialnego stró¿a, obroñcy rodziny i terenu. Osoba samotna chcia³aby mieæ blisk± duszê, rodzina za¶ szuka weso³ego towarzysza zabaw dla dzieci. Wielbiciele wêdrówek oczekuj± niezmordowanego kompana na swoje wyprawy. Wszystkie te ¿yczenia pies mo¿e spe³niæ: mo¿e byæ pocieszycielem, pomocnikiem, przyjacielem, towarzyszem i obroñc±. Musi siê tylko nauczyæ, czego siê od niego oczekuje i oczywi¶cie mieæ niezbêdne fizyczne predyspozycje.

Dlatego musimy przed wyborem psa uzmys³owiæ sobie, czego siê po nim spodziewamy, zw³aszcza je¿eli nasza rodzina liczy sobie kilka osób.
Dzieci chcia³yby mieæ pe³nego temperamentu, weso³ego towarzysza zabaw, matka marzy o spokojnym, zrównowa¿onym towarzyszu popo³udniowych spacerów, ojciec za¶ ¿yczy³by sobie potê¿nego, ostrego psa stró¿uj±cego. Zgoda wszystkich w rodzinie co do tego, jakiego psa chcieliby mieæ, jest bardzo wa¿na. Wymaga to zawarcia pewnego kompromisu, aby psa akceptowali wszyscy cz³onkowie rodziny.
Zgodno¶æ musi panowaæ tak¿e w wychowywaniu. Ju¿ zawczasu trzeba uzgodniæ, co psu wolno, a czego nie. ¯aden pies nie zrozumie, dlaczego raz jest chwalony, a innym razem karcony za obszczekiwanie go¶ci. Nie zrozumie tak¿e tego, ¿e dzieci pozwalaj± mu wskakiwaæ na kanapê, a matka siê na niego gniewa. Pies chcia³by wszystko robiæ dobrze! Decyduj±ca wiêc dla harmonijnego wspó³¿ycia z psem jest zgoda ca³ej rodziny na okre¶lony sposób wychowania zwierzêcia. Wa¿ne jest te¿, ¿eby ka¿dy cz³onek rodziny rzeczywi¶cie chcia³ mieæ psa, gdy¿ ten odczuwa akceptacjê lub jej brak bardzo dobrze.

¬ród³o: Johannes Werner ?Pies w rodzinie?, Multico Oficyna Wydawnicza Warszawa 2000

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 29.03.2024
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna