Kryterium dochodowe - Brenna.org.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej lub Ukryj komunikat
Facebook
Na skróty:

Informacje dla mieszkañców

Poradnik interesanta

Wie¶ci znad Brennicy

Rozk³ad jazdy

Wojskowa Komenda Uzupe³nieñ

Wa¿ne adresy i telefony

Kamera LODOWISKO

Kamera AMFITEATR

Dostêp do aktów prawnych

Newsletter
Kryterium dochodowe

¦wiadczenia z funduszu alimentacyjnego przys³uguj±, je¿eli dochód rodziny w przeliczeniu na osobê w rodzinie nie przekracza kwoty 725 z³.

Je¿eli prawo do ¶wiadczeñ ustala siê osobie uprawnionej pozostaj±cej pod opiek± opiekuna prawnego, ustalaj±c dochód, uwzglêdnia siê tylko dochód osoby uprawnionej.

Przy ustalaniu uprawnieñ do ¶wiadczeñ z funduszu alimentacyjnego brane s± pod uwagê dochody cz³onków rodziny osi±gniête w roku kalendarzowym poprzedzaj±cym okres ¶wiadczeniowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej stanowi±ce utratê lub uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

W przypadku uzyskania dochodu przez cz³onka rodziny po roku kalendarzowym poprzedzaj±cym okres ¶wiadczeniowy dochód ustala siê na podstawie dochodu cz³onka rodziny powiêkszonego o kwotê uzyskanego dochodu z miesi±ca nastêpuj±cego po miesi±cu, w którym dochód zosta³ osi±gniêty.

Natomiast w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzaj±cym okres ¶wiadczeniowy, uzyskany w tym roku dochód dzieli siê przez liczbê miesiêcy, w których dochód ten by³ osi±gniêty.

Przepisy o uzyskaniu dochodu maj± zastosowanie, je¶li dochód uzyskany nadal jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do ¶wiadczeñ z funduszu alimentacyjnego.



W przypadku utraty dochodu przez cz³onka rodziny w roku kalendarzowym poprzedzaj±cym okres ¶wiadczeniowy lub po tym roku ustalaj±c dochód nie uwzglednia siê kwoty dochodu, który nastêpnie zosta³ utracony.
Utrata dochodu nastêpuje na wniosek.

W przypadku gdy cz³onek rodziny przebywa w instytucji zapewniaj±cej ca³odobowe utrzymanie, ustalaj±c dochód rodziny w przeliczeniu na osobê, nie uwzglêdnia siê osoby przebywaj±cej w tej instytucji.

Zatrudnienie lub inna praca zarobkowa jest rozumiane jako wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku s³u¿bowego, umowy o pracê nak³adcz± oraz wykonywanie pracy lub ¶wiadczenie us³ug na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzie³o, kontraktu mened¿erskiego albo w okresie cz³onkostwa w rolniczej spó³dzielni produkcyjnej, spó³dzielni kó³ek rolniczych lub spó³dzielni us³ug rolniczych, a tak¿e prowadzenie pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej.

W przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego przyjmuje siê, ¿e z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje siê dochód miesiêczny w wysoko¶ci 1/12 dochodu og³aszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego. Zgodnie z tre¶ci± obwieszczenia Prezesa GUS z 21 wrze¶nia 2012 dnia  dochód ten w 2011 r. wyniós³ 2713 z³, tj. 226,08 z³  miesiêcznie.
Je¿eli rodzina lub osoba ucz±ca siê uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego oraz uzyskuje pozarolnicze dochody, dochody te sumuje siê.

Dochody brane pod uwagê przy ustalaniu prawa do ¶wiadczeñ z funduszu alimentacyjnego  to:


  • przychody podlegaj±ce opodatkowaniu na zasadach  okre¶lonych w art.  27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, nale¿ny podatek dochodowy od osób fizycznych, sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • deklarowany w o¶wiadczeniu dochód z dzia³alno¶ci podlegaj±cej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zrycza³towanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osi±ganych przez osoby fizyczne, pomniejszony o nale¿ny zrycza³towany podatek dochodowy i sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne i zdrowotne,
  • inne dochody niepodlegaj±ce opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (w szczególno¶ci: alimenty na rzecz dzieci, stypendia socjalne, nale¿no¶ci otrzymywane z tytu³u wynajmu pokoi go¶cinnych).

Od dochodów odlicza siê kwotê alimentów ¶wiadczonych na rzecz innych osób.



Dochód rodziny w przeliczeniu na osobê ustala siê bior±c pod uwagê dochody odpowiednio nastêpuj±cych cz³onków rodziny:
rodziców osoby uprawnionej, ma³¿onka rodzica osoby uprawnionej, osobê, z któr± rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostaj±ce na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukoñczenia 25 roku ¿ycia oraz dziecko, które ukoñczy³o 25 rok ¿ycia otrzymuj±ce ¶wiadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymuj±ce siê orzeczeniem o znacznym stopniu niepe³nosprawno¶ci (je¿eli w zwi±zku z t± niepe³nosprawno¶ci± przys³uguje ¶wiadczenie pielêgnacyjne) a tak¿e osobê uprawnion±;

Do rodziny nie zalicza siê:

  • dziecka pozostaj±cego pod opiek± opiekuna prawnego,
  • dziecka pozostaj±cego w zwi±zku ma³¿eñskim,
  • rodzica osoby uprawnionej zobowi±zanego tytu³em wykonawczym pochodz±cym lub zatwierdzonym przez s±d do alimentów na jej rzecz.

Uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oznacza uzyskanie dochodu spowodowane:
zakoñczeniem urlopu wychowawczego,
->uzyskaniem prawa do zasi³ku lub stypendium dla bezrobotnych,
->uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
->uzyskaniem zasi³ku przedemerytalnego lub ¶wiadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego ¶wiadczenia kompensacyjnego, a tak¿e emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyj±tkiem renty przyznanej rolnikowi w zwi±zku z przekazaniem lub dzier¿aw± gospodarstwa rolnego,
->rozpoczêciem pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej;
->uzyskaniem zasi³ku chorobowego, ¶wiadczenia rehabilitacyjnego lub zasi³ku macierzyñskiego, przys³uguj±cych po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Utrata dochodu oznacza utracenie dochodu spowodowane:
->uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
->utrat± prawa do zasi³ku lub stypendium dla bezrobotnych,
->utrat± zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
->utrat± zasi³ku przedemerytalnego lub ¶wiadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego ¶wiadczenia kompensacyjnego, a tak¿e emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyj±tkiem renty przyznanej rolnikowi w zwi±zku z przekazaniem lub dzier¿aw± gospodarstwa rolnego,
->wyrejestrowaniem pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej;
->utrat± zasi³ku chorobowego, ¶wiadczenia rehabilitacyjnego lub zasi³ku macierzyñskiego, przys³uguj±cych po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

Gmina Brenna
DziÅ› jest: 24.04.2024
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

temp. 2°C
wiatr: 3km/h (NE)
Logo-forum PPPZ
© 2024 UrzÄ…d Gminy Brenna